Strona główna Wydarzenia Afrykański pomór świń. Trzy gminy powiatu świdnickiego w strefie niebieskiej

Afrykański pomór świń. Trzy gminy powiatu świdnickiego w strefie niebieskiej

0

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdnicy poinformował, że gminy Żarów, Dobromierz oraz Strzegom znalazły się na obszarze objętym ograniczeniami z powodu afrykańskiego pomoru świń. Wprowadzenie tzw. strefy niebieskiej na terenie tych gmin rodzi szereg obowiązków, jakie hodowcy świń oraz gospodarze muszą spełnić, a także wiąże się z dodatkowymi procedurami w przypadku znalezienia padłego dzika.

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji – zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

W związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce, na terytorium kraju zostały wyznaczone obszary objęte różnymi restrykcjami

  • obszar objęty ograniczeniami I (strefa niebieska, tzw. obszar ochronny) – w strefie tej nie stwierdzono jeszcze przypadku ASF,
  • obszar objęty ograniczeniami II (strefa różowa) – w tej strefie stwierdzono ASF u dzików,
  • obszar objęty ograniczeniami III (strefa czerwona) – w strefie tej stwierdzono ASF u trzody chlewnej.

18 stycznia 2022 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/65, które wprowadziło zmiany do przepisów ustanawiających szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń. – W rozporządzeniu określono nowe obszary objęte ograniczeniami z powodu afrykańskiego pomoru świń, również w powiecie świdnickim. Obszar objęty ograniczeniami I:  gminy Żarów, Strzegom i Dobromierz – poinformował lek. wet. Tadeusz Jakubów, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świdnicy.

W obszarze I (niebieskim) obowiązują szczególne wymogi przy przemieszczaniu świń, określone w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/605 ustanawiającym szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń i w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 roku w sprawie środków podejmowania w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Od 18 stycznia 2022 roku gospodarstwa, z których przemieszcza się świnie poza obszar I oprócz spełniania zasad bioasekuracji przewidzianych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, powinien opracować i zatwierdzić u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świdnicy „Plan bezpieczeństwa biologicznego” oraz posiadać pełne ogrodzenie gospodarstwa – przekazał Jakubów.

Na obszarach objętych ograniczeniami zaleca się również stosowanie odpowiednich wytycznych bioasekuracyjnych opracowanych dla myśliwych wykonujących swoje czynności w czasie polowań oraz w czasie pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF u dzików, a także osób postronnych, które znalazły padłego dzika. Osoba taka powinna oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika i ich nie dotykać oraz niezwłocznie przekazać tę informację do służb weterynaryjnych (PLW) lub urzędu miasta lub policji lub straży pożarnej.

Z mapą ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualnym zasięgiem obszarów objętych restrykcjami można się zapoznać w serwisie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Na stronie internetowej GIW dostępne są również informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń, informacje dla hodowców i przedsiębiorców, lekarzy weterynarii, myśliwych i leśników, a także procedury dotyczące postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika.

/PIW Świdnica, GIW, mn/

Poprzedni artykułŻyczenia czytelników z okazji Dnia Babci i Dziadka [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułŚwidnicka wicemiss Polski na wózku potrzebuje wsparcia