Strona główna 0_Slider Za cztery lata 85% świdnickich autobusów będzie posiadać napęd elektryczny? Złożono wniosek...

Za cztery lata 85% świdnickich autobusów będzie posiadać napęd elektryczny? Złożono wniosek o dotację

0

Dwa już jeżdżą po ulicach Świdnicy, najpóźniej za półtora roku na komunikacyjne trasy ma wyruszyć kolejnych sześć, a w 2025 roku ma dołączyć do nich dalszych 12 zeroemisyjnych autobusów miejskich z napędem elektrycznym. Świdnica złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie zakupu nowych pojazdów.

Przypomnijmy, w listopadzie zatwierdzono przekazanie Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Świdnicy 17 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Finansowe wsparcie przeznaczone zostanie na zakup sześciu autobusów elektrycznych oraz budowę nowych stacji ładowania. Realizacja tego projektu ma pochłonąć w sumie 21 mln złotych.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu na początku grudnia świdnicki przewoźnik ogłosił przetarg na dostawę sześciu nowych, dwunastometrowych autobusów elektrycznych. Zakupione pojazdy mają być niskopodłogowe, mieścić co najmniej 75 pasażerów – z czego minimum 27 na miejscach siedzących, posiadać zasięg na jednym ładowaniu wynoszący minimum 150 km. Będą także wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego, jak również ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, czy też porty ładowania USB. Rozstrzygnięcie zamówienia planowane jest na luty lub marzec 2022 roku.

Nowe autobusy mają zostać dostarczone najpóźniej do końca maja 2023 roku. Dołączą wówczas do dwóch „elektryków” znajdujących się obecnie w posiadaniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy. Nowe pojazdy będą mogły być wykorzystywane na wszystkich liniach obsługiwanych przez MPK.

Jeszcze w listopadzie zapowiadano podjęcie kroków związanych ze złożenie wniosku o dofinansowanie na zakup kolejnych 12 autobusów elektrycznych oraz 12 ładowarek do tych pojazdów. Taki wniosek do NFOŚiGW został złożony w tym tygodniu. Jeżeli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, to już w 2025 roku 85% autobusów poruszających się po ulicach Świdnicy będzie posiadało napęd elektryczny.

Przyszłość jaką widzimy dla świdnickiego MPK to niemal pełna bezemisyjność naszej komunikacji miejskiej poczynając od niemal bezemisyjnej i bezodpadowej produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby, szczególnie na potrzeby zabezpieczenia w energię elektryczną naszych „elektrobusów”, po bezemisyjną jazdę po ulicach Świdnicy i okolicznych gminach. Mamy nadzieję, że przygotowywane wspólnie z miastem projekty dot. lokalnej transformacji energetycznej w sferze komunikacji miejskiej zostaną również pozytywnie przyjęte i zweryfikowane przez NFOŚiGW – mówił wcześniej Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica.

/mn/

Poprzedni artykułMaluchy z Domu Dziecka obdarowane świątecznymi prezentami [FOTO]
Następny artykułBędzie ślisko na drogach. Synoptycy ostrzegają