Strona główna Wydarzenia Świebodzice Z poślizgiem, ale już na finiszu. Nowe otoczenie Stawu Warszawianka w Świebodzicach

Z poślizgiem, ale już na finiszu. Nowe otoczenie Stawu Warszawianka w Świebodzicach

0

Pół roku później już pierwotnie planowano dobiegły końca prace przy zagospodarowaniu terenu wokół Stawu Warszawianka w Świebodzicach. 21 grudnia rozpoczął się odbiór techniczny.

Inwestycja rozpoczęła się dokładnie przed rokiem. „W parku otaczającym staw uporządkowano zieleń, wyeksponowano drzewa wzdłuż linii brzegowej, nasadzono krzewy ozdobne i pnącza wokół  placów rekreacyjnych.  Teren podzielono na strefy funkcjonalne i aktywności ruchowej.  Zbudowano także pomieszczenia rekreacyjno-wypoczynkowe połączone wspólnym zadaszeniem tj.: letni pawilon gastronomiczny i szalet publiczny oraz pomieszczenie dla wędkarzy. Na terenie cypla podniesiono grunt kruszywem mineralnym, wybudowano plażę z palisadą, nasypem kamiennym i roślinnością na jej obrzeżach, zamontowano urządzenia placu zabaw, ławki i kosze.” – informuje Urząd Miejski w Świebodzicach. Inwestycja kosztowała 1 943 154 zł, a w tym 206 199,91 zł stanowiła dotacja z budżetu unijnego.

– Opóźnienie w wykonaniu prac spowodowane zostało przyczynami technicznymi wymuszającymi zmiany w dokumentacji projektowej. Problemy wynikały z trudnego ukształtowania terenu byłego wyrobiska oraz zmiennego stanu poziomu wody zależnego od warunków atmosferycznych i warunków gruntowo-wodnych. Zmiana poziomu wody miała bezpośredni wpływ na konieczność korekty mapy do celów projektowych. Konieczna była regulacja poziomu wody poprzez odbudowę zniszczonego przelewu, spuszczenie dużej ilości wody i wyczyszczenie odkrytych miejsc, niwelacja poziomu gruntu w celu wykonania plaży i placu zabaw. Teren Stawu Warszawianka znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i wszystkie wprowadzone zmiany podlegały uzgodnieniu z DUOZ – przyczyny opóźnienia wyjaśnia Magdalena Osiewacz-Drab, kierownik wydziału infrastruktury technicznej w Urzędzie Miejskim.

Staw znalazł się wśród 12 inwestycji w Świebodzicach, które w sumie otrzymały ponad 3 miliony złotych z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na projekt pn. „Rozwój funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w Gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zieleni w celu poprawy życia mieszkańców”. Dotacja była przeznaczona na nasadzenia zieleni.

/opr. red./
Zdjęcia UM Świebodzice

Poprzedni artykułOgrzewanie podłogowe elektryczne pod panele. Największe zalety dla domu
Następny artykułOd nowego roku się odchudzam! Czy warto robić dietetyczne postanowienia noworoczne?