Strona główna Artykuł sponsorowany Od nowego roku się odchudzam! Czy warto robić dietetyczne postanowienia noworoczne?

Od nowego roku się odchudzam! Czy warto robić dietetyczne postanowienia noworoczne?

0

“Po sylwestrze zaczynam odchudzanie”. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie wypowiedział tego zdania. Końcówka roku to idealny czas na rachunek sumienia i nowe postanowienia noworoczne. Jakie plany robimy najczęściej i czy warto wejść w 2022 rok z odchudzającym jadłospisem?

Dietetyk podpowiada – jakie postanowienia noworoczne warto zrobić?

Z roku na rok mamy coraz większy problem z epidemią otyłości, dlatego redukcja masy ciała nie jest złym pomysłem. Warto jednak zacząć zmianę nawyków małymi kroczkami już od dzisiaj pod okiem wykwalifikowanego dietetyka. Wiele osób na początku próbuje samodzielnie zadbać o swoją dietę i nic w tym złego, ale musimy bardzo mocno przesiewać informacje, jakie znajdujemy w internecie. Niestety w tej chwili mamy wysyp popularnych osób, które mimo braku wykształcenia kierunkowego udzielają porad dietetycznych, a te często szkodzą zdrowiu.

Osoby, które mają odpowiednią masę ciała również mogą pomyśleć o wizycie u dietetyka, który przeanalizuje ich dotychczasowy sposób odżywiania, zleci a następnie sprawdzi wyniki badań krwi oraz dostosuje żywienie do ewentualnych jednostek chorobowych. Niestety jako dietetyk z Instytutu Zdrowej Diety na co dzień spotykam się z osobami, które za długo zwlekały ze zmianą nawyków żywieniowych i w tej chwili muszą dostosować się do insulinooporności, cukrzycy typu II, problemów z tarczycą, miażdżycą i wielu innych chorób.

Od czego najlepiej zacząć swoją dietę w Nowym Roku?

Zdecydowanie od kontrolnych badań krwi! Panowie powinni raz na 3 lata odwiedzić urologa, natomiast Panie – ginekologa, aby wykonać cytologię i usg piersi. Poza badaniami warto zastanowić się nad suplementacją – witaminy D oraz probiotyków. Kolejną rzeczą, którą polecam wszystkim pacjentom Instytutu Zdrowej diety jest redukcja stresu. Jak to zrobić? Siłownia, zumba, basen, spacer z psem lub spacerowa randka. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od tego, co Cię rozluźnia i co lubisz najbardziej! Po uporządkowaniu tych wszystkich punktów porozmawiaj z dietetykiem na temat swojego jadłospisu. Jeżeli jest taka możliwość poproś o dostosowanie go do sposobu odżywiania 80/20. To świetny sposób, żeby mimo rozpiski uczyć się zdrowych nawyków. Nie zapominaj też, że zdrowie to nie tylko brak choroby! Twój dobrostan psychiczny też jest ważny, dlatego nie podchodź do swojej zmiany zero-jedynkowo.

O czym należy pamiętać podejmując się dietetycznych postanowień noworocznych?

Przede wszystkim warto unikać wszelkiego rodzaju wyzwań. Na przykład “30 dni bez słodyczy”. Takie wyzwania zazwyczaj przynoszą odwrotny skutek i wpływają negatywnie na naszą psychikę. Dodatkowo nie zaleca się diet bardzo ubogoenergetycznych ani bezpodstawnych eliminacji np. glutenu czy nabiału. Zagrożeń w świecie dietetyki jest bardzo dużo, dlatego najlepiej skontaktować się ze specjalistami.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZ poślizgiem, ale już na finiszu. Nowe otoczenie Stawu Warszawianka w Świebodzicach
Następny artykułZimowe granie pod dachem. Zbliża się Silesian Winter Cup [ZAPOWIEDŹ]