Strona główna 0_Slider Utknęli na oblodzonej drodze. Gdzie dzwonić po pomoc?

Utknęli na oblodzonej drodze. Gdzie dzwonić po pomoc?

0

Ostatnia noc dla kierowców, którzy późnym wieczorem jechali drogą ze Świdnicy do Opoczki, skoczyła się w zatorze. Jezdnia była oblodzona, a piaskarka miała problem z dojazdem na miejsce. – Mamy 385 kilometrów dróg do utrzymania. Staramy się, ale szybkie informacje od kierowców są bardzo ważne. Apeluję o zgłaszanie problemów – mówi Marek Olesiński ze Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Numery telefonów do wszystkich zarządców dróg znajdują się w specjalnej zakładce na stronie Swidnica24.pl.

Zdjęcie oblodzonej drogi przesłała jedna z czytelniczkę, pytając, gdzie są piaskarki? – Natychmiast po otrzymaniu informacji pług został wysłany na tę drogę, ale już był tam zator – mówi Marek Olesiński dodając, że kierowca pługu potrzebował czasu, by móc posypać nawierzchnię. – To działanie powtórzyliśmy jeszcze raz około 23.00. Zjawisko miało charakter lokalny. Staramy się na bieżąco sprawdzać stan zarządzanych przez powiat dróg, ale mamy ich 385 kilometrów. Wielką pomocą służą dyspozytorzy i kierowcy MPK, których autobusy docierają na większość tras w powiecie, ale apelujemy do kierowców, by widząc utrudnienia spowodowane warunkami pogodowymi nie czekali i dzwonili. Nawet jeśli nie będzie to droga w naszym zarządzie, przekażmy informację do odpowiedzialnych służb.

Jak dodaje dyrektor, na święta na drogach powiatu świdnickiego nie powinno być większych utrudnień. – Dla naszego rejonu prognozowane są temperatury na plusie, gorzej będzie już w okolicach Wałbrzycha.

Gdzie można sprawdzić sytuację na drogach?

Informacje o warunkach ruchu na drogach krajowych zbierane są przez Punkty Informacji Drogowej (PID). Dane te są następnie umieszczane na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych podawane są również pod całodobowym numerem Informacji Drogowej GDDKiA 19 111.

W przypadku dróg wojewódzkich, na stronie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu można się zapoznać z planem zimowego utrzymania w sezonie 2020/2021. Bieżący stan dróg wojewódzkich można sprawdzić pobierając aktualny raport, który również udostępniany jest na stronie DSDiK.

Kontakt z podmiotami odpowiedzialnymi za utrzymanie dróg

drogi krajowe (DK5 na odcinku od węzła Kostomłoty do Bolkowa, DK34 od Świebodzic do Dobromierza, DK35 od granic Wałbrzycha do Gniechowic) podlegają utrzymaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu – Rejon Dróg w Wałbrzychu, tel. 74 841 03 65,

drogi wojewódzkie (na terenie Świdnicy: ul. Wałbrzyska, pl. Grunwaldzki, al. Niepodległości, ul. Wrocławska od pl. Wolności do Łącznej, ul. Łączna, ul. Przemysłowa, ul. Kopernika od Przemysłowej do Towarowej, ul. Towarowa, ul. Westerplatte od Towarowej) są utrzymywane przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu, tel. 71 39 17 196,

drogi powiatowe (na terenie Świdnicy: ul. Kochanowskiego, ul. Bystrzycka, ul. Westerplatte od Bystrzyckiej do Towarowej) podlegają utrzymaniu przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego, tel. 74 66 22 920 wew. 25, adres e-mail: [email protected].

drogi gminne:

 • Świdnica:W zimowym sezonie 2021/2022 za utrzymanie dróg gminnych odpowiada Farma Miejska, tel. 74 851 39 88 (całodobowy). Lista ulic w Świdnicy objętych zimowym utrzymaniem w 2021 roku dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
 • Gmina Świdnica:Drogi gminne utrzymywane są przez Świdnickie Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., z siedzibą w Bystrzycy Dolnej 55A, 58-100 Świdnica. Informacje o zagrożeniach występujących na drogach gminnych można zgłaszać pod nr tel. 74 851 59 80 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00) lub na adres: [email protected].

  Poza godzinami pracy przedsiębiorstwa oraz w soboty, niedziele i święta pilne potrzeby w zakresie utrzymania można kierować do koordynatora „Akcji zima” pod nr tel. 885-59-49-49. Gminni urzędnicy zachęcają do skorzystania z możliwości wysłania wiadomości SMS z podaniem danych umożliwiających lokalizację utrudnienia/zagrożenia (to jest nr drogi/nazwy ulicy lub nr posesji).

 • Gmina Jaworzyna Śląska: drogi gminne odśnieżane są w okresie zimy przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., ul. Świdnicka 9, 58-140 Jaworzyna Śląska: tel. 74 637 98 30.
 • Świebodzice:Zimowym utrzymaniem dróg gminnych w Świebodzicach zajmuje się ZGK Świebodzice Sp. z o.o. (tel. 74 666 96 05), natomiast za odśnieżanie dróg wewnętrznych Spółdzielni Mieszkaniowej odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach (tel. 74 854 00 11). Z wykazem ulic podlegającym poszczególnym zarządcom można się zapoznać na stronie internetowej ZGK Świebodzice.
 • Gmina Strzegom:Wykonawcą prac związanych z Akcją Zima na drogach gminnych jest ZUK Strzegom Sp. z o.o. – dyżur tel. 693 222 130. Z chwilą rozpoczęcia prac przy odśnieżaniu i zwalczaniu śliskości zimowej w siedzibie ZUK w Strzegomiu wprowadzone zostały dyżury personelu technicznego do nadzorowania i koordynowania prac. Zakresy tych dyżurów uzależnione są od potrzeb, a zwłaszcza od stanu przejezdności dróg i prognozowanych zmian warunków atmosferycznych.
 • Gmina Żarów:Zimowym utrzymaniem dróg na terenie gminy Żarów zajmuje się firma Piotr Pęcherski F.H.U. KUBA z Imbramowic, która w drodze przetargu została wybrana do wykonywania tego zadania. Interwencje dotyczące zimowego utrzymania można zgłaszać w:

  → Urzędzie Miejskim w Żarowie, Referat Gospodarki Komunalnej i Inwestycji tel. 74 30 67 334 w dniach: poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach 7.30-15.30 oraz we wtorek 8.00-16.00,
  → w firmie Piotr Pęcherski F.H.U. KUBA z Imbramowic tel. 606 839 079 (po godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Żarowie).

Zgłoszenia można przekazywać także na numer alarmowy 112.

/opr. red./

Poprzedni artykułPiękne kolędowanie z pracownią muzyczną Mirosława Jabłońskiego [FOTO]
Następny artykułNie żyje radny powiatowy Zbigniew Zduńczyk