Strona główna Wydarzenia Szykuje się spora zmiana w pogodzie. Jaka prognoza na sylwestra?

Szykuje się spora zmiana w pogodzie. Jaka prognoza na sylwestra?

0

Mroźna i sucha pogoda już wkrótce ustąpi ociepleniu i opadom. W ostatnich dniach 2021 roku w zachodniej Polsce temperatury mogą przekroczyć 10 stopni Celsjusza na plusie – prognozują synoptycy z IMGW.

W poniedziałek po bardzo mroźnej nocy (w Małopolsce w Tyliczu termometry wskazały -23,4°C) w dzień temperatura również nie będzie przekraczać 0°C. Wyjątek stanowić będą jedynie obszary podgórskie Sudetów, gdzie lokalnie temperatura w dzień może wzrosnąć do 2°C. Na pozostałym obszarze Polski w najcieplejszym momencie dnia będzie od -8°C do -3°C. Na ogół będzie pogodnie, choć na południu i zachodzie prognozowane jest okresami zachmurzenie duże. Rano miejscami będą utrzymywać się jeszcze mgły, a w ciągu dnia na południowym wschodzie mogą pojawiać się okresami słabe opady śniegu.

Kolejna noc nie będzie już aż tak mroźna jak poprzednie, ale miejscami termometry będą jeszcze pokazywać dwucyfrowy mróz, do -14°C na Kujawach i Pomorzu Wschodnim. We wtorek na niebie dominować będą chmury. Na południowym wschodzie okresami padać będzie słaby śnieg. W drugiej połowie dnia od zachodu do Polski zacznie nasuwać się strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Przyniesie ona na zachodzie kraju opady śniegu, przechodzące stopniowo w deszcz, przejściowo również marznący, powodujący gołoledź. Będzie ślisko na drogach i chodnikach. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -6°C na północnym wschodzie do 3°C na południowym zachodzie.

Ocieplenie, które we wtorek zaznaczać się będzie na zachodzie Polski w nocy z wtorku na środę i w środę powoli postępować będzie na wschód kraju. W środę padać będzie w całym kraju. Na zachodzie będzie to przeważnie deszcz, a we wschodniej połowie kraju śnieg, przechodzący w deszcz, który przejściowo będzie marznący. Warunki na drogach mogą być miejscami trudne. Temperatura maksymalna będzie już przeważnie dodatnia, za wyjątkiem północnego wschodu, gdzie termometry pokazywać będą od -4°C do -1°C. Na pozostałym obszarze maksymalnie będzie od 0°C do 6°C. Kolejnej nocy w obszarach podgórskich Karpat temperatura spadnie poniżej 0°C, więc na drogach znów zrobi się ślisko.

Od czwartku do soboty temperatura zarówno w ciągu dnia jak i w nocy będzie dodatnia, maksymalnie osiągając od 3°C na północnym wschodzie do 12°C na zachodzie. Na niebie dominować będą chmury, z których okresami padać będzie deszcz. Znacząco wzrośnie prędkość wiatru, który w porywach nad morzem i na krańcach południowych Polski dochodzić będzie nawet do 80 km/h.

Kolejna zmiana pogody nastąpi w niedzielę, choć ten scenariusz nie jest jednoznaczny i może jeszcze ulec zmianie. Według dzisiejszych prognoz niedziela będzie pogodna, ale już chłodniejsza. Temperatura w nocy znów spadnie poniżej 0°C, a w dzień wynosić będzie tylko od 0°C do 5°C. Na szczęście wiatr powinien być już dużo słabszy, co poprawi nieco odczucie termiczne.

/Źródło IMGW/

Poprzedni artykułJakie gumy treningowe wybrać?
Następny artykułPrezydent zawetował „lex TVN”. W obronie stacji i wolności słowa protestowali także świdniczanie