Strona główna Artykuł sponsorowany Skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami

Skuteczne sposoby ochrony przed kleszczami

0
Wiele osób boi się kleszczy i słusznie, bo pomimo niewielkich rozmiarów mogą być one niezwykle groźne, a dokładnie przenoszone przez nie chorobotwórcze drobnoustroje. Pasożyty te znajdują się nie tylko na łąkach i w lasach, ale też w przydomowych ogrodach i miejskich parkach. Należy się odpowiednio przed nimi zabezpieczyć, aby uniknąć ugryzienia. Znaczenie ma właściwy ubiór, stosowanie środków przeciwkleszczowych, omijanie wysokich traw i nieskoszonych miejsc.

Uwaga na kleszcze!
W przypadku kleszczy najważniejsze jest to, aby uchronić się przed ich ugryzieniem. Na szczęście jest wiele skutecznych metod, które pozwalają uniknąć niebezpieczeństwa. Pasożyt może przenosić różne schorzenia. Warto mieć zawsze pod ręką sprawdzone preparaty na kleszcze, które odstraszają insekty. Powinno się aplikować je na skórę za każdym razem, gdy wychodzi się na zewnątrz, szczególnie podczas przebywania w ogrodzie, na łące czy w lesie. Jeśli to możliwe, to lepiej unikać wysokich traw i zarośli, bo są to doskonałe miejsca na kryjówkę kleszczy. Miejskie parki także mogą stanowić zagrożenie. Kleszcze lubią miejsca wilgotne i zacienione. Potrzebują dosłownie chwili, aby zaatakować potencjalnego żywiciela, skaczą stosunkowo wysoko. Jako że są niewielkich rozmiarów, można nawet nie zauważyć, że chodzą po ubraniu i nie wyczuć wbicia się w skórę. Niezbyt dobrym pomysłem będzie wobec tego chodzenie po niekoszonych łąkach.

Jak chronić się przed kleszczami?
Wychodząc na zewnątrz, warto zakładać ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Kleszcze są w stanie wejść na wysokość półtora metra, więc bardzo często można zobaczyć je na swoich nogach. Najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie skarpetek na nogawki spodni, aby nie dopuścić do przedostania się pasożyta do miejsca, w którym będzie mógł się wbić w skórę. Świetną opcją jest również założenie kaloszy. Sposobem na zmniejszenie ryzyka ugryzienia przez kleszcze będzie zakładanie jasnych ubrań, bo mają one ciemniejsze zabarwienie, co ułatwia ich zobaczenie, zanim zdążą przemieścić się po ciele i ugryźć. Po każdym pobycie na łonie natury powinno się dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie obszary ciepłe, pokryte cienką skórą (pachwiny, zagłębienia pod kolanami/wokół brzucha). Linia włosów i szyja to również częste miejsca ugryzienia kleszcza.

Jeśli ktoś lubi przebywać w lesie, parku lub w lesie, to warto pomyśleć nad zaszczepieniem się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Choroby odkleszczowe są niezwykle niebezpieczne. Stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i nawet życia. Kleszcze mogą też zostać przyniesione przez zwierzęta domowe. Warto wobec tego zabezpieczyć psa, zakładając mu specjalną obrożę przeciwkleszczową. Dostępne są także środki na kleszcze w postaci kropel, sprayów i tabletek. Przed wpuszczeniem zwierzęcia do domu powinno się je najpierw dokładnie obejrzeć, bo w sierści mogą znajdować się kleszcze. Jeśli już dojdzie do wbicia pasożyta, to trzeba go niezwłocznie wyciągnąć za pomocą pęsety lub kleszczkarty, po czym zdezynfekować miejsce ugryzienia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZ kim i kiedy…(?) Plan sparingów seniorów IgnerHome Polonii-Stali Świdnica!
Następny artykułOpiekun osób starszych w Niemczech. Szukasz pracy? Sprawdź