Strona główna Wydarzenia Ruszają szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

Ruszają szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat

0

W czwartek, 16 grudnia rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Ministerstwo Zdrowia wystawiło 2,7 mln skierowań dla tej grupy wiekowej. Od wtorku rodzice oraz opiekunowie prawni mogą rejestrować dzieci tak samo, jak odbywa się to w przypadku dorosłych.

Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat – wyjaśniają ministrowie Przemysław Czarnek i Adam Niedzielski we wspólnym liście wystosowanym do rodziców.

W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7°C. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7% – wskazują szefowie resortów edukacji i zdrowia.

Przywołują przy tym statystyki dotyczące dotychczasowych zakażeń u najmłodszych. – Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat – wyliczają ministrowie.

12 grudnia automatycznie wystawione zostały skierowania dla wszystkich dzieci, które ukończyły 5. rok życia. Od 14 grudnia możliwe jest zarejestrowanie na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat za pośrednictwem e-Rejestracji, telefonicznej infolinii 989, czy też w punktach szczepień.

Szczepienie przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej). Druga dawka szczepionki zostanie podana w odstępie trzech tygodni. Kwalifikację do szczepienia dzieci 5-15 lat wykonuje lekarz, z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent, zgodnie z zasadami ogólnymi przyjętymi dla szczepień przeciw COVID-19. Informacje o punktach szczepień wykonujących szczepienia dzieci widoczne będą w e-Rejestracji.

Jak informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik wrocławskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, wakcynacje w grupie wiekowej 5-11 przeprowadzać będą te punkty, które już wykonywały szczepienia dla dorosłych oraz dzieci w wieku 12-18, które zamówiły szczepionki w dawkach dla najmłodszych pacjentów. Warunkiem jest obecność lekarza, który zakwalifikuje do szczepienia, nie będzie więc możliwości wykonania go np. w aptece. Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku 5-11 lat o miejscach i wolnych terminach szczepień będą informowani podczas rejestracji telefonicznej lub poprzez dedykowane platformy internetowe.

Więcej informacji dotyczących akcji szczepień dzieci w wieku 5-11 lat dostępnych jest na stronie internetowej resortu zdrowia.

/Ministerstwo Zdrowia, opr. mn/

Poprzedni artykułJak działają firmy kurierskie?
Następny artykułJak chomik schował paczkę z narkotykami. Drugi ukrył swoje pod drążkiem zmiany biegów