Strona główna Artykuł sponsorowany Jak działają firmy kurierskie?

Jak działają firmy kurierskie?

0
Od momentu pojawienia się w Polsce pierwszych firm kurierskich oferowane przez nie usługi cieszą się coraz większą popularnością. Co przewoźnicy mogą zaproponować swoim klientom? Jak przebiega proces przesyłki kurierskiej?

Firmy kurierskie – jaką rolę pełnią na współczesnym rynku?
Od osób prywatnych aż po ogromne przedsiębiorstwa z wielu branży – z ofert firm kurierskich w Polsce korzystamy coraz chętniej.  Przewoźnicy ci realizują nie tylko przesyłki krajowe, lecz biorą także czynny udział w procesach logistycznych na skalę międzynarodową. Grono zwolenników usług firm kurierskich stale powiększa się o podmioty o niekiedy bardzo różnych potrzebach i oczekiwaniach.

Szybki, bezproblemowy i bezpieczny transport nawet niestandardowych towarów stał się podstawą funkcjonowania na rynku między innymi przedsiębiorstw e-commerce. Niektórzy przewoźnicy proponują właścicielom sklepów internetowych oraz firmom z wielu innych branż nie tylko wyspecjalizowane usługi kurierskie, lecz również atrakcyjne oferty cenowe. Kompleksowe rozwiązania dla biznesu oferuje na przykład DHL Parcel – znajdziesz je na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu.html.

Usługi firm kurierskich zdobywają uznanie również klientów indywidualnych. Przewoźnicy  robią wszystko, by maksymalnie uprościć  korzystanie ze swoich usług nawet tym, którzy rzadko decydują się na przesyłkę – zwiększają liczbę metod, w jakie nadawca może zamówić kuriera, umożliwiają wygodne śledzenie paczki na każdym etapie jej podróży oraz wprowadzają ekspresowe dostawy w ramach danego regionu.

Choć oferty poszczególnych firm kurierskich zwykle obejmują podobny zakres i sposób realizacji usług, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z regulaminem wybranego przewoźnika. Dowiesz się z niego więcej na temat przebiegu procesu wysyłki. By uniknąć przykrych niespodzianek w postaci w zniszczonych lub zagubionych paczek, należy poświęcić szczególną uwagę sposobowi pakowania. Jeśli jednak przesyłka nie dotrze do odbiorcy lub zostanie uszkodzona z winy przewoźnika, to właśnie regulamin usługi posłuży za podstawę dochodzenia roszczeń.

Firma kurierska a Poczta Polska
Państwowa poczta stanowi bezpośrednią konkurencję dla działających na terenie naszego kraju firm kurierskich. Znany głównie z tradycyjnych usług pocztowych niegdysiejszy monopolista zwykle nie jest jednak w stanie sprostać wysokim wymaganiom, jakie stawia przed nim współczesny rynek.

Bogata oferta oraz różnorodne usługi dla biznesu są obecnie domeną przede wszystkim prywatnych przewoźników. Poza realizacją samej przesyłki kurierskiej, klienci niektórych podmiotów mogą skorzystać na przykład z doradztwa w sprawie optymalizacji łańcucha dostaw lub przeprowadzić outsourcing różnych etapów procesu logistycznego.

Przewaga firm kurierskich leży również w bardzo krótkim czasie dostarczania paczek na terenie Polski nie tylko na zlecenie firm, lecz i klientów indywidualnych. Ponadto niektórzy przewoźnicy prywatni pozwalają w prosty sposób dostosować termin doręczenia przesyłki w wybranym przez nadawcę dniu i przedziale godzinowym.

Sieci lokali, w których adresat może odebrać paczkę, stale się rozrastają – firmy kurierskie zarówno tworzą własne punkty obsługi przesyłek, jak i nawiązują współpracę z podmiotami operującymi w atrakcyjnych lokalizacjach. Coraz chętniej inwestują również w automaty paczkowe, umożliwiające osobiste nadanie i odbiór zamówienia, niekiedy działające w systemie całodobowym.

Działanie firm kurierskich w praktyce. Jak dostarcza się przesyłki kurierskie?
Żadna firma kurierska nie byłaby w stanie efektywnie dostarczać paczek, gdyby nie przemyślana logistyka oraz sprawne systemy nadzoru nad każdym etapem tego złożonego procesu. By móc lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi na co dzień mierzą się przewoźnicy, warto dowiedzieć się, jak działają firmy kurierskie.

Usługodawcy stale poddają optymalizacji proces transportu i nie stronią od innowacyjnych rozwiązań. Paczka może zarówno zostać odebrana bezpośrednio z rąk nadawcy, jak i przyniesiona do określonego punktu obsługi przesyłek. Po złożeniu przez klienta zlecenia zostaje jej nadany unikatowy numer, który umożliwia jej śledzenie na każdym etapie podróży. Paczki dostarczane są najczęściej metodą transportu drogowego – w procesie tym biorą udział przede wszystkim samochody ciężarowe i dostawcze, ale również pojazdy osobowe oraz motocykle.

W zależności od organizacji danej firmy kurierskiej przesyłki mogą być przekazywane przez sieć różnego rodzaju punktów, takich jak sortownie i magazyny. Oddziały te pracują niekiedy cały dzień, segregując paczki i przyporządkowując je kierowcom operującym w danym regionie. Tak rozpoczyna się ostatni etap podróży przesyłki – kurierzy wyruszają w drogę z przeznaczonymi do doręczenia towarami. W przypadku nieobecności adresata pod wskazanym adresem paczka przekierowywana jest do najbliższego punktu odbioru.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPobił i zwyzywał nastoletnie wolontariuszki WOŚP bo nie lubi Owsiaka. Według biegłych sprawca jest chory psychicznie
Następny artykułRuszają szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat