Strona główna 0_Slider Przedświąteczny atak internetowych złodziei

Przedświąteczny atak internetowych złodziei

0

To już jest zmasowany atak.  Każdego dnia na telefony Polaków trafiają tysiące SMS-ów z linkami do stron, umożliwiających przejęcie pieniędzy lub danych. Już nie tylko policja, ale także operatorzy telefonii komórkowej ostrzegają przez złodziejami.

Przedświąteczny czas, gdy w sieci trwa zakupowy szał, postanowili wykorzystać złodzieje, którzy na chybił trafił wysyłają informacje o konieczności dopłaty do paczki lub problemów z jej dostarczeniem.

– Zamawiając wiele rzeczy możemy nie zwracać uwagi na teksty w SMS-ach. Tymczasem oszuści podsyłają w wiadomościach informacje o rzekomej potrzebie dopłaty do paczki lub jej zablokowaniu w centrum dystrybucji. By ją otrzymać, należy kliknąć w przesłany link. To niestety prosta droga do utraty oszczędności z konta. Najczęściej odnośniki prowadzą do spreparowanych stron, gdzie podajemy numery kart płatniczych, loginy i hasła do bankowości internetowej, które trafiają w ręce oszustów. Po kilku minutach na naszym koncie może nie być już pieniędzy – opisują policjanci z Komendy Głównej. Spreparowane linki służą jednak nie tylko uzyskaniu dostępu do konta, ale są także drogą do przejęcia kontroli nad telefonem i wszystkimi danymi, które zostały w nim zapisane.

Oszuści działają metodą na chybił trafił. SMS-y z informacja o koniecznej dopłacie do paczki trafiają także na numery służbowe instytucji, firm, a nawet policji. Jedno z takich fałszywych zawiadomień otrzymała również redakcja Swidnica24.pl.

Policjanci niezmiennie apelują, by nie klikać w przesłane linki. – Wystarczy sprawdzić informacje o rzekomej blokadzie u sprzedawcy lub na stronie internetowej firmy transportowej, której adres samodzielnie wpiszemy w przeglądarkę. Przy niewielkim zaangażowaniu i poświęceniu kilku chwil możemy ochronić nasze oszczędności – podpowiadają funkcjonariusze KGP.

Przed fałszywkami ostrzegają również operatorzy sieci komórkowych, oznaczając niepewne SMS-y jako podejrzenie spamu. Warto tych ostrzeżeń posłuchać.

/red./

Poprzedni artykułKwatera żołnierzy z I wojny światowej po pierwszych pracach
Następny artykułZmarło kolejnych ponad 660 chorych na COVID-19. Dobowy raport resortu zdrowia