Strona główna 0_Slider Prokurator nago spacerował po Świdnicy. Został zawieszony, teraz chcą obniżyć jego pensję

Prokurator nago spacerował po Świdnicy. Został zawieszony, teraz chcą obniżyć jego pensję

0

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podejmie w środę decyzję w sprawie obniżenia wynagrodzenia Macieja W., prokuratora Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, który we wrześniu spacerował nago po świdnickim osiedlu Zarzecze. W związku z postępowaniem dotyczącym nieobyczajnego wybryku 38-latek został wcześniej zawieszony w czynnościach służbowych.

Przypomnijmy, 9 września nagi 38-latek spacerował po świdnickim osiedlu Zarzecze, a także odwiedził jeden z osiedlowych sklepów. O sytuacji mieszkańcy powiadomili Komendę Powiatową Policji w Świdnicy. Na miejsce skierowany został patrol policji, który zatrzymał nietrzeźwego mężczyznę. – 38-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu świdnickiego, został przekazany rodzinie – mówiła Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy potwierdził z kolei, że „nieobyczajnego wybryku” dopuścił się prokurator „pełniący służbę w jednej z jednostek okręgu świdnickiego”, który w chwili zdarzenia przebywał na urlopie.

Sprawą zajęła się Prokuratura Krajowa. – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, którego dotyczą doniesienia medialne, został niezwłocznie zawieszony w czynnościach służbowych, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia przez niego godności urzędu – wyjaśniał 10 września Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy PK. Jak dodał, zgodnie z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze “karą dyscyplinarną dla prokuratora może być upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia zasadniczego, kara pieniężna, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe lub wydalenie ze służby prokuratorskiej”. Pod koniec października dział prasowy Prokuratury Krajowej informował, że postępowanie wyjaśniające w sprawie prokuratora wciąż trwa.

W środę Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozważy, czy obniżyć wynagrodzenie Macieja W. na czas zawieszenia w czynnościach służbowych, w związku z postępowaniem dotyczącym nieobyczajnego wybryku. Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym już wcześniej obniżył wynagrodzenie Macieja W. o 30%. Jak informuje serwis Prawo.pl, Prokurator Regionalny we Wrocławiu odwołał się jednak od tej decyzji, wnioskując o zmianę wysokości obniżenia wynagrodzenia do 50%.

/Prawo.pl, mn/

Poprzedni artykułPiękny Feliś wciąż czeka na dom
Następny artykułZmarło blisko 600 chorych na COVID-19. Dobowy raport resortu zdrowia