Strona główna 0_Slider Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Społeczna lodówka na Osiedlu Młodych czeka

Nie wyrzucaj jedzenia po świętach! Społeczna lodówka na Osiedlu Młodych czeka

0

Mimo że w tym roku galopująca inflacja skłoniła wielu Polaków do zdecydowanie oszczędniejszych zakupów, na pewno w wielu domach nie ma szans na zjedzenie wszystkiego, co zostało przygotowane na świąteczny stół. Sałatki, ryby czy ciasta nie muszą lądować w śmietniku. Na pewno znajdą się osoby, które chętnie skorzystają z darów. Wszystko można zanieść do społecznej lodówki, która już od dwóch lat stoi przy ul. Zamenhofa przy pawilonach handlowych. Lodówka działa dzięki współpracy Fundacji Weź Pomóż z Wrocławia i świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Na Dolnym Śląsku fundacja Weź Pomóż uruchomiła około 30 lodówek społecznych, czyli przeszklonych witryn chłodniczych stojących w miejscu publicznym, ogólnodostępnym, tak by można było z niej korzystać przez cała dobę. Zamysłem inicjatorów jest, by osoby posiadające nadmiar jedzenia, zamiast je wyrzucać, mogą je przynieść do społecznej lodówki i podzielić się z osobami w potrzebie. W Świdnicy taka lodówka stanęła 2 grudnia 2019 roku przy pawilonach handlowych przy ulicy Zamenhofa, a 23 stycznia 2020 roku podobne urządzenie stanęło w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.

Fundacja przywozi do lodówek żywność pozyskiwaną ze sklepów, ale w zapełnianiu lodówek nieocenioną rolę pełnią oczywiście mieszkańcy, którzy mogą przekazywać nadmiar jedzenia – konserwy, jogurty, pieczywo, sery, owoce, czy przygotowane w domu potrawy. Trzeba tylko pamiętać, że jedzenie nie może być przeterminowane, a gotowe potrawy muszą być szczelnie opakowane z dokładną datą przygotowania i opisem.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułJest już 85% kwoty potrzebnej na lek dla Amelki. Bliscy podliczają i apelują
Następny artykułPierniki świdnickie. Najstarszy w Europie Środkowej zapis o ciastkach z pieprzem