Strona główna 0_Slider Najpierw żeńska szkoła, potem radziecki klub oficera. Gmach I LO przechodzi metamorfozę

Najpierw żeńska szkoła, potem radziecki klub oficera. Gmach I LO przechodzi metamorfozę

0

Historia imponującego gmachu przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30 zaczyna się w 1912 roku. Dokładnie na swoje stu dziesięciolecie istnienia użytkowany obecnie przez I LO im. Jana Kasprowicza budynek odzyska dawny blask i poprzez nowe rozwiązania stanie się energooszczędny.

Gmach został wzniesiony w 1912 roku według projektu rządowego budowniczego Borsta, a ufundowało go miasto Świdnica. Przeznaczony był na zespół ewangelickich szkół żeńskich: wyższe seminarium dla nauczycielek szkół ludowych (podstawowych) i średnią szkołę żeńską, do której uczęszczało około 250 uczennic. Uroczyste otwarcie szkoły miało miejsce 1 lipca 1912 roku.

Zdjęcia z zasobów Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy:

W 1923 r. połączono ją z miejską szkołą średnią i przemianowano na „Friedrichschule” tj. szkołę im. Fryderyka. Szkoła przetrwała aż do końca II wojny światowej, a potem gmach został zajęty przez Armię Czerwoną, która urządziła w nim klub oficera radzieckiego. Znajdował się tu m.in. sklep, odbywały się projekcje filmowe i zabawy taneczne. I Liceum im. Kasprowicza przeniosło się do siedziby przy ul. Pionierów w lutym 1991 roku.

Rosjanie dokonali rozbudowy, dołączając do poniemieckiej szkoły imponujących rozmiarów aulę. Niespecjalnie się do tej inwestycji przyłożyli. Dach auli został źle zaprojektowany i wykonany. Wystarczył nawet nieduży deszcz i dochodziło do przecieków. 19 maja tuż 2014 toku przed próbami widowiska z udziałem dzieci spadła podsufitka. Ze względu na stan zagrożenia największa w Świdnicy sala na 600 miejsc została zamknięta. Na przełomie 2015 i 2016 roku za środki z budżetu powiatu, ponad 2 miliony złotych, aula została wyremontowana, dach poprawiony, a wnętrze wyposażone w nowoczesny sprzęt o nowe fotele.

Zdecydowanych prac domagał się także główny budynek. Również powiat świdnicki, przyjmując politykę kompleksowego remontowania wszystkich powiatowych szkół, zdecydował o przeprowadzeniu szeroko zakrojonej inwestycji. I etap obejmował wykonanie pełnej termomodernizacji tylnej i środkowej części budynku oraz sali gimnastycznej oraz wykonano prace dociepleniowe wszystkich ścian piwnicznych. Całość pochłonęła 2.132.628,98 zł, w tym mieści się dotacja z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych 1.229.833,76 zł. W przyszłym roku planowane jest zakończenie zadania, czyli wykonanie termomodernizacji wejściowej części budynku szkoły oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kW.  – To pierwszy w historii szkoły tak kompleksowy remont, który bardzo nas cieszy – mówi dyrektor Robert Kaśków.

/red./
Wykorzystano informacje z opracowania Edmunda Nawrockiego
Zdjęcia współczesne Dariusz Nowaczyński, asz

Poprzedni artykułPierniki świdnickie. Najstarszy w Europie Środkowej zapis o ciastkach z pieprzem
Następny artykułRodzice czworga dzieci trafili do aresztu. „W tych dzieciach coś pękło”