Strona główna Artykuł sponsorowany Maty antyzmęczeniowe: gdzie i którą z nich ułożyć?

Maty antyzmęczeniowe: gdzie i którą z nich ułożyć?

0

Maty antyzmęczeniowe – najczęściej piankowe na nitrylowej podkładce – mają w założeniu odciążać stawy i kręgosłup osób pracujących przy danym stanowisku. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynków, ale żeby naprawdę spełniły swoje zadanie, trzeba je odpowiednio dobrać.

Maty antyzmęczeniowe: najważniejsza jest wielkość
Z punktu widzenia użytkowników kluczowym parametrem maty jest jej wielkość. Dostępnych jest oczywiście wiele wariantów, natomiast przy podejmowaniu decyzji o zakupie jednego z nich, należy uwzględnić zakres ruchów, jakie pracownik wykonuje przy danym stanowisku, ale również ilość dostępnej przestrzeni. Dobrą zasadą jest oczywiście zakup maty pokrywającej więcej niż wymagane minimum, ale należy zwrócić uwagę, aby ułożone maty antyzmęczeniowe nie stanowiły ograniczenia dla innych pracowników lub ruchu kołowego.

Ważne kryteria techniczne wyboru maty antyzmęczeniowej:

  • Tam, gdzie konieczna jest ochrona przed elektrycznością statyczną, należy ułożyć maty antyzmęczeniowe typu ESD – odprowadzają one elektryczność nie tylko z powierzchni, ale też z ciała pracownika.
  • W warunkach mokrych należy stosować maty gwarantujące odpływ cieczy. Będzie to realizowane przez otwory drenażowe albo korytka. Należy też zwrócić uwagę na to, aby mata miała odpowiednią strukturę powierzchni zwiększającą przyczepność.
  • Maty antyzmęczeniowe, które mogą mieć kontakt z gorącym pyłem, iskrami lub innymi czynnikami stwarzającymi ryzyko pożaru, powinny być wykonane z ognioodpornych materiałów.

Poza tym należy wybrać matę z takiego tworzywa, które będzie po pierwsze spełniało wymagania techniczne, czyli będzie odporne na kontakt z olejami lub dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym, itp., a po drugie – taką, która mechanicznie dobrze zniesie obciążenia. Maty są zwykle dostosowane do najazdu widlakiem czy paleciakiem, ale to nie znaczy jeszcze, że będę w stanie długo znosić tego typu obciążenia.

Dodatkowe czynniki, które mogą wpłynąć na wybór maty antyzmęczeniowej:

  • Odporność na niskie i wysokie temperatury. Większość mat antyzmęczeniowych wytrzymuje bez utraty właściwości temperatury w zakresie 0-60°C, natomiast jeśli temperatura na stanowisku roboczym będzie często wykraczała poza ten zakres, nie tylko nie spełnią one swojej funkcji, ale też ulegną szybkiemu zniszczeniu.
  • Nietypowy kształt stanowiska pracy. Niektóre maszyny na przykład wymuszają użycie maty w niestandardowym kształcie. Rozwiązaniem są maty antyzmęczeniowe modułowe lub ewentualnie z rolki.
  • Zwiększone ryzyko poślizgu. Na podłożu stwarzającym szczególne ryzyko przesunięcia się maty, należy zastosować produkt wykończony po spodniej stronie w taki sposób, aby to ryzyko minimalizować. Zwykły nitrylowy spód może nie wystarczyć.

Nie tak proste, a konieczne
Maty antyzmęczeniowe są w wielu przypadkach jedynie opcjonalnym wyposażeniem stanowiska. Warto jednak poświęcić ich doborowi więcej czasu, żeby – chcąc zapewnić pracownikowi komfort i bezpieczeństwo – nie popełnić błędu. Przede wszystkim warto zaufać matom antyzmęczeniowym, które już cieszą się dobrą opinią. Można je kupić na przykład na dla-przemyslu.pl.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułUczestnicy mikołajkowego rajdu ruszyli z pomocą dla Marcelinki. Zebrano niemal 16 tys. złotych! [FOTO]
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim