Z okazji 20. rocznicy wpisania Kościoła Pokoju w Świdnicy na listę światowego dziedzictwa UNESCO wydany został kolekcjonerski banknot 0 euro. W czwartek został on oficjalnie zaprezentowany, a od piątku będzie można go nabyć w Informacji Turystycznej oraz w świdnickiej świątyni. – Mam nadzieję, że ten banknot przyczyni się do tego, że marka Kościoła Pokoju będzie rozpoznawalna. Poprzez ten banknot będziemy mogli promować świdnicki Kościół Pokoju – podkreśla bp Waldemar Pytel.
Pamiątkowe banknoty Euro Souvenir cieszą się popularnością wśród miłośników turystyki oraz kolekcjonerów, a ich celem jest m.in. podnoszenie świadomości o najważniejszych zabytkach historycznych i kulturowych, interesujących turystycznie miejscach, wydarzeniach, czy wybitnych osobistościach. Banknoty mogą być przy tym dodatkowym narzędziem komunikacji i marketingu, wpływając na promocję danego miejsca.
Do tej pory wyemitowano szereg banknotów 0 euro związanych z Dolnym Śląskiem. Kolekcjonerskie „euro” poświęcono m.in. Kościołowi Pokoju w Jaworze, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, czy też osobie Gustava Beckera. Teraz wydany zostanie również kolekcjonerski banknot z Kościołem Pokoju w Świdnicy. Okazją ku temu jest przypadająca w tym roku 20. rocznica wpisania świdnickiej świątyni na listę najbardziej wyjątkowych obiektów na świecie.
– Emisja tego banknotu jest znakomitym krokiem promocyjnym. Kościół Pokoju przez lata promował się w różny sposób. Nas jako małej parafii nie stać na to, żeby zafundować sobie reklamy na całą stronę w poczytnym tygodniku, która będzie nas kosztował 60 tys. złotych. Te pieniądze wolimy wydać na konserwację obiektu. Natomiast w różny sposób promujemy kościół, czy to poprzez Międzynarodowy Festiwal Bachowski, czy też poprzez Festiwal Schlaga, który organizuje Fundacja Dobrej Muzyki, w taki sposób, żeby był on nie tylko wizytówką naszego miasta, ale żeby był wizytówką również Dolnego Śląska i Polski – mówił bp Waldemar Pytel, gospodarz świdnickiego Kościoła Pokoju i ordynariusz diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, podczas czwartkowej prezentacji kolekcjonerskiego banknotu.
Banknot będzie do kupienia od 3 grudnia od godziny 10.00 w Kościele Pokoju lub w Informacji Turystycznej. Ceny: pojedynczy banknot bez opakowania – 20 złotych, blistry z jednym banknotem – 100 złotych, etui pamiątkowe z 2 banknotami (w tym jeden banknot gold) – 200 złotych. Będzie on też dostępny w sprzedaży internetowej.
Michał Nadolski
[email protected]
fot. Dariusz Nowaczyński