Strona główna 0_Slider Jaki będzie przebieg ekspresowej S5? Trwają prace projektowe, wkrótce spotkania z mieszkańcami

Jaki będzie przebieg ekspresowej S5? Trwają prace projektowe, wkrótce spotkania z mieszkańcami

0

Od 10 stycznia do 28 lutego 2022 roku odbywać się będą spotkania informacyjne dla mieszkańców, podczas których zaprezentowane zostaną wstępne korytarze przebiegu planowanej drogi ekspresowej S5 na odcinku od Sobótki do Bolkowa. Nowa trasa ułatwiłaby mieszkańcom Świdnicy oraz Wałbrzycha dojazd do Wrocławia.

fot. GDDKiA

Przypomnijmy, 24 września 2019 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie zmian w sieci autostrad i dróg ekspresowych. Do listy dopisano nowy odcinek trasy S5, która docelowo ma połączyć Wrocław, Sobótkę, Świdnicę i węzeł S3 w Bolkowie. Według wówczas ogłaszanych szacunków, nowa droga ekspresowa miałaby powstać w ciągu 8-9 lat, a jej budowa miałaby pochłonąć około 8-9 mld złotych. Niedługo po ogłoszeniu planów budowy nowej trasy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zleciła wykonanie prac projektowych obejmujących wytyczenie możliwego przebiegu drogi ekspresowej, przy uwzględnieniu planowanej rozbudowy autostrady A4 lub jej budowy w nowym przebiegu. Projektanci przygotowali wstępne „korytarze” obu dróg, z których wybrano trzy warianty do dalszych prac projektowych.

Zgodnie z opracowanymi wariantami, projektowana droga ekspresowa S5 rozpoczynać się będzie na projektowanym węźle Mirosławice (A4/S5) lub na projektowanym węźle Olbrachtowice (S8/S5) i będzie prowadzić do drogi ekspresowej S3 na węźle Bolków. Długość nowej trasy wynosić będzie około 50 km. – Wszystkie warianty A4 i S5 zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby przebiegały możliwie jak najdalej od zabudowań, z zachowaniem dróg poprzecznych łączących miejscowości – zapewniali kilka miesięcy temu przedstawiciele GDDKiA.

22 czerwca 2021 roku poinformowano o podpisaniu umowy z konsorcjum firm Multiconsult Polska  i IVIA, które zajmą się opracowaniem dokumentacji stanowiącej podstawę do uzyskania stosownych zezwoleń, decyzji środowiskowych i umożliwi ogłoszenie właściwego przetargu na wykonanie robót budowlanych. Na przygotowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej i programem funkcjonalno-użytkowym przeznaczono ponad 28,7 mln złotych.  Obecnie projektanci zajmują się przygotowaniem wariantów przebiegu tras A4 oraz S5, wykonaniem analiz i prognoz ruchu, wykonaniem inwentaryzacji przyrodniczej, a także przygotowują materiały do spotkań informacyjnych z samorządowcami i mieszkańcami gmin, przez teren których przebiegać będą projektowane drogi.

mat. GDDKiA

Spotkania zaplanowane zostały w 21 gminach, przez które przebiegają warianty tras A4 i S5 opracowywane w ramach studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z  elementami koncepcji programowej (STEŚ-R). Terminy spotkań wyznaczone zostały w okresie od 10 do 28 stycznia oraz od 14 do 28 lutego 2022 roku, z wyłączeniem ferii szkolnych w województwie dolnośląskim.  Obejmują następujące lokalizacje: Krotoszyce, Legnica, Legnickie Pole, Wądroże Wielkie, Udanin, Kostomłoty, Kąty Wrocławskie, Mietków, Żarów, Kobierzyce, Żórawina, Wrocław, Sobótka, Jordanów Śląski, Marcinowice, Świdnica, Jaworzyna Śląska, Świebodzice, Strzegom, Dobromierz oraz Bolków. Z uwagi na panującą sytuację pandemiczną COVID-19 spotkania odbędą się w trybie on-line, w systemie wideokonferencji – przy użyciu ogólnodostępnej aplikacji – informuje Magdalena Szumiata z wrocławskiego oddziału GDDKiA. Szczegółowy harmonogram spotkań ma zostać wkrótce zamieszczony na stronie internetowej prowadzonej przez wykonawców prac projektowych. Obecnie wiadomo już, że w przypadku Świebodzic spotkanie przeprowadzone w trybie on-line odbędzie się 20 stycznia 2022 roku o godz. 17.00.

Podczas spotkań projektanci zaprezentują proponowane warianty przebiegu tras A4 i S5 oraz będą odpowiadać na pytania społeczeństwa. W czasie spotkań, jak i po ich zakończeniu każdy będzie mógł zgłosić swoje propozycje i przekazać ewentualne uwagi lub sugestie na specjalnym formularzu. Materiały informacyjne  dotyczące przedsięwzięcia będą dostępne na stronie a4-s5-stesr.pl. Ankiety będzie można składać w ciągu 14 dni od dnia spotkania informacyjnego – dla drogi ekspresowej S5 pocztą na adres: Multiconsult Polska Sp. z o.o., Biuro we Wrocławiu, ul. Zelwerowicza 20, 53-676 Wrocław, lub mailowo: [email protected] – dodaje Szumiata.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje realizację drogowych inwestycji na Dolnym Śląsku – w tym budowę nowych odcinków S5 i S8, jak również przebudowę autostrady A4 – w latach 2026-2029/2030.

/mn, GDDKiA/

Poprzedni artykułPodesty ruchome – charakterystyka urządzeń dźwigowych
Następny artykułMiasto „doceniło” pracowników MOPS. Chcieli 30% wzrostu płac, dostali 6%