Strona główna Artykuł sponsorowany Jak działają systemy radarowe

Jak działają systemy radarowe

0

Nowoczesne systemy monitoringu mają szerokie możliwości dzięki najnowszym metodom analizy wideo i sieciom neuronowym. Mają jednak dużą wadę tzn. im większy obszar chroniony, tym więcej kamer jest wymaganych. Prowadzi to do wzrostu kosztów instalacji i konserwacji oraz zwiększa obciążenie pracą personelu serwisowego. Ponadto w niektórych miejscach umieszczenie systemu monitoringu jest niemożliwe, np. na terenie rezerwatów archeologicznych lub na powierzchni wody.

systemy radarowe

Jak działają systemy radarowe?
W porównaniu do środków optyczno-elektronicznych, system radarowy bezpieczeństwa zapewnia obserwację w oparciu o zupełnie inną technologię. Jego zasadą działania jest emitowanie fal radiowych i rejestrowanie ich odbić od obiektów. Różnica częstotliwości między wysyłanym i odbieranym sygnałem pozwala radarowi uzyskać informacje o lokalizacji, wielkości i prędkości obiektu.

Zgodnie z metodą identyfikacji ruchomych celów rozróżnia się dwa rodzaje systemów radarowych:

  • Na podstawie analizy jasności.
  • Na efekt Dopplera.

W analizie jasności poruszające się cele są podświetlane, gdy porównuje się co najmniej dwie klatki radaru. Zasada działania radaru dopplerowskiego polega na zmianie częstotliwości sygnału odbitego od poruszającego się obiektu, w zależności od prędkości jego ruchu. W ten sposób każdy system radarowy działa jako rodzaj czujnika ruchu na dużej otwartej przestrzeni z możliwością określenia dokładnych współrzędnych obiektu.

Zalety radarów
Podczas monitorowania obiektu ważne jest, aby zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów, nie pomijając przy tym rzeczywistych incydentów. Klasyczne systemy monitoringu wizyjnego działają stabilnie w sprzyjających warunkach optycznych, ale w przypadku zakłóceń mogą zawieść. Dlaczego systemy radarowe https://rcse.pl/ pozwalają zminimalizować wpływ niekorzystnych warunków obserwacji optycznej:

  • Efekt wizualny. System analizy obrazu wideo rejestruje ruch na podstawie zmian określonej liczby pikseli w ramce. Jeśli zmieni się duża liczba pikseli, detektor zinterpretuje to jako ruch. Jednak system nie zawsze może wyciągnąć właściwe wnioski.
  • Warunki pogodowe. Opady, gęsta mgła lub oblodzenie mogą poważnie wpłynąć na działanie analityki wideo, aż do jej całkowitej nieaktywności z powodu braku widoczności optycznej.
  • Małe przedmioty na obiektywie. Krople deszczu lub owady na obiektywie kamery mogą poważnie zakłócać działanie systemów analizy obrazu wideo. Czujniki radarowe nie reagują na tak małe obiekty.
  • W zależności od rozwiązywanego problemu stosuje się systemy radarowe https://rcse.pl/systemy-radarowe-ctrlsky/ o różnym zasięgu detekcji. Z reguły systemy wykorzystują radary bliskiego zasięgu, ponieważ większość obiektów ochrony ma złożoną konfigurację terytorium.

Strefy cienia
Instalując czujnik radarowy należy pamiętać, że radar, podobnie jak kamera, działa w zakresie widzialności optycznej, czyli posiada strefy cienia. Takie strefy mogą być spowodowane: budynkami, ukształtowaniem terenu, roślinnością itp. Aby zminimalizować liczbę stref cienia, radary są unoszone nad przeszkodami. Do pokrycia większego obszaru można użyć wielu radarów. Oprócz zwiększenia chronionego obszaru stworzy to efekt wielokątowy.

Podczas pracy z systemem radarowym https://www.bonitas.com.pl/jak-sprawdzic-czujnik-podczerwieni/ należy zwrócić uwagę na następujące ograniczenia:

Rozdzielczość przestrzenna radaru może być niewystarczająca do rozróżnienia obiektów pomiędzy pobliskimi budynkami. W takim przypadku cel na obrazie radarowym zleje się z otaczającym środowiskiem i trudno będzie go odróżnić.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBędą obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli oraz mundurowych. Minister zdrowia zapowiada dalsze obostrzenia
Następny artykułPokazali, jak poprawnie udzielać pierwszej pomocy. OSP Panków wyróżnione w ogólnopolskim konkursie