Strona główna Artykuł sponsorowany Ile kosztuje ubezpieczenie ciągnika siodłowego w Polsce?

Ile kosztuje ubezpieczenie ciągnika siodłowego w Polsce?

0

Niezależnie od tego, czy posiadamy samochód osobowy, czy ciężarówkę, naszym obowiązkiem jest opłacanie OC. Nie od dziś jednak wiadomo, że OC samochodu ciężarowego jest znacznie droższe od pojazdu osobowego. Na wysokość składki w naszym kraju wpływa mnóstwo czynników takich jak np. stan techniczny pojazdu. Ile może kosztować ubezpieczenie ciągnika siodłowego w Polsce? Sprawdź!

Koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego
Już na samym początku należy zaznaczyć, że ubezpieczyciele mogą stosować różne definicje samochodu ciężarowego. Zwykle jednak ciężarówki to nic innego jak pojazdy o masie przekraczającej 3,5 tony. Jeśli chodzi o OC dla aut o mniejszej masie (np. aut dostawczych), to firmy przyjęły wykładnik samochodów dostawczych i tutaj jedna składka może wynieść zaledwie 250 złotych!

Na pewno zastanawiacie się więc, dlaczego OC pojazdów powyżej 3,5 tony jest dużo droższe? Głównie dlatego, że zdaniem towarzystw ubezpieczeniowych ciężkie samochody ciężarowe mogą wyrządzić znacznie większe szkody niż dostawczak o masie do 3,5 tony. Na jaki wydatek zatem musimy się nastawić, poszukując OC samochodu ciężarowego? To zależy od tego, jaką wybierzemy ubezpieczalnie, a ponadto od takich czynników jak:

  • dane właściciela (obejmują podstawowe informacje, jak i dane na temat spowodowanych szkód bądź ubezpieczonych już pojazdów),
  • dane kierowcy (czyli osoby, która najczęściej będzie użytkowała samochód. Nie zawsze muszą być zgodne z danymi właściciela),
  • parametry ciężarówki (znaczenia ma tutaj m.in. ładowność pojazdu, jego przeznaczenie czy miejsce eksploatacji).

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego a konkretnie polisę OC możemy kupić już za 1000 złotych. Na tak atrakcyjną cenę mogą liczyć klienci mający maksymalne zniżki OC, brak szkód na koncie, pojazd z zaawansowanymi technikami mającymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy, a także dobrą reputację. Warto jednak wiedzieć, że składka za ubezpieczenie OC ciężarówki może wynosić także nawet ponad 10 000 złotych za duży ciągnik siodłowy.

AC za pojazd ciężarowy – ile kosztuje?
Właściciele firm transportowych coraz częściej decydują się również na AC. Jest to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów od zdarzeń losowych takich jak kradzież, wypadek i kolizje z winy własnej, kolizje ze zwierzęciem na drodze oraz wielu innych uszkodzeń pojazdu. Nierzadko ubezpieczyciele rozszerzają takie ubezpieczenie o przewożony ładunek.

Koszt takiego ubezpieczenia samochodu ciężarowego jest zależny również od kilku czynników. Znaczenie mają tutaj zniżki kierowcy, to, jaki pojazd chcemy ubezpieczyć (w przypadku nowszych aut stawka zwykle jest niższa) oraz gdzie będzie parkowany i wykorzystywany. Uwzględniając standardowe zniżki, możemy stwierdzić, że łączna kwota za ubezpieczenie ciągnika siodłowego to mniej-więcej 5 000 złotych. Mimo że to dość dużo, to jednak warto się na nie zdecydować i cieszyć się spokojem i możliwością komfortowego użytkowania auta.

Jeśli zatem chcemy zdecydować się na zakup pakietu OC/AC to musimy być przygotowani na wydatek powyżej 6000 złotych. Co więcej: to dość duża kwota, ale wciąż niższa niż podstawowa naprawa samochodu ciężarowego.

Gdzie kupić tanią polisę?
Przede wszystkim nie powinniśmy decydować się na pierwszą lepszą polisę. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby znaleźć korzystną ofertę ubezpieczenia OC, AC, czy NNW. Podczas poszukiwań warto pamiętać o tym, aby zawsze dokładnie zapoznać się ze wszystkimi punktami umowy i nie pominąć OWU, w których znajdują się rzeczy nieobjęte ubezpieczeniem.

Oferty ubezpieczeń dla samochodów powyżej 3,5 tony różnią się wysokością składek – tutaj różnice mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku. Co więcej, warto też dobrze rozważyć dodatkowe opcje, które zwiększają składkę. Na przykład: niepotrzebny jest nam europejski assistance w pakiecie, gdy wiemy, że będziemy korzystali z pojazdu jedynie na terenie kraju.

Pamiętajmy, aby nie postępować pochopnie, a jeśli zależy nam na czasie, to skorzystajmy z usług brokera ubezpieczeniowego – https://ubezpieczenieonline.com.pl, który przygotuje dla nas zestawienie najlepszych ofert dostępnych na rynku. To wygodne rozwiązanie dla każdego!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułLodowisko pod chmurką otwarte [FOTO/VIDEO]
Następny artykułZmarł Andrzej Szczepankowski