Strona główna Wydarzenia Strzegom Górnicze tradycje w strzegomskim technikum

Górnicze tradycje w strzegomskim technikum

0

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronowirusa  Zespół Szkół w Strzegomiu świętował tradycyjną „Barbórka”, nazywaną również Dniem Górnika. Nie bez powodu. Tu własnie od 11 lat młodzież uczy się w Technikum Górnictwa Odkrywkowego.

Na uroczystość, zorganizowaną 3 grudnia,przybyli zaproszeni górnicy, skalnicy, przedstawiciele władz samorządowych, branży kamieniarskiej oraz przedsiębiorcy regionu strzegomskiego. Wśród gości znaleźli się m.in. Grzegorz Stawarz – dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Bogusław Skolak i Antoni Larczyński – członkowie zarządu Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, Krzysztof Skolak – prezes Polskiego Związku Kamieniarstwa, Andrzej Misek – prezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych, a także Magdalena Duchnowska – pracownik naukowy oraz przedstawiciel dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Magdalena Duchnowska, w imieniu dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej – prof. dra hab. inż. Radosława Zimroza, przekazała serdeczne życzenia z okazji uroczystości barbórkowych dla całej społeczności szkolnej oraz pracowników branży wydobywczej i kamieniarskiej, a także wręczyła na ręce dyrektora Roberta Wójtowicza oficjalny dokument potwierdzający, że Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej objął swoim patronatem klasy Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu.

W przygotowanej przez organizatorów prezentacji multimedialnej pokazano tradycje górnicze i aktywne działania uczniów TGO w okresie minionych lat istnienia tego kierunku. Wyjątkowość naszego kierunku ma również swoje korzenie i powrót do przeszłości, co trafnie ujął Bogusław Skolak w przygotowanym przez siebie wykładzie okolicznościowym, w oparciu o bardzo ciekawą prezentację multimedialną pt.: „Pionierzy kamieniarstwa na ziemiach odzyskanych”.

Na zakończenie dyrektor szkoły wręczył wszystkim gościom podziękowania za przybycie i dotychczasową współpracę z naszą szkołą, natomiast Andrzej Misek przekazał dyrektorowi granitowy upominek, będący piękną pamiątką tegorocznej „Barbórki”.

Po akademii wszyscy obecni wzięli udział w biesiadzie. Był to przede wszystkim czas na słodki poczęstunek oraz radosne śpiewanie piosenek. Uroczystość poprowadzili przedstawiciele klas technikum górnictwa odkrywkowego: Ewa Lipińska, Patryk Szerszeń i Paweł Pichowicz. Nad przygotowaniem i przebiegiem całej uroczystości czuwali wychowawcy klas górniczych: Renata Dziurla i Elżbieta Milańczyk.

/Zespół Szkół w Strzegomiu, opr. red./

Zespół Szkół w Strzegomiu

Poprzedni artykułZimowe utrzymanie dróg w gminie Świdnica. Gdzie dzwonić?
Następny artykułŚledczy ustalają przyczynę śmierci 31-latka odnalezionego przy Okrężnej. Znane są wyniki sekcji