Strona główna Artykuł sponsorowany Fotowoltaika — sposób na obniżenie kosztu ogrzewania domu

Fotowoltaika — sposób na obniżenie kosztu ogrzewania domu

0

Zupełne przejście na ogrzewanie elektryczne nie dla każdego może być opłacalne. Jeśli jednak połączy się je z instalacją paneli fotowoltaicznych, efekt może być zaskakująco pozytywny! W jaki sposób fotowoltaika wspiera ekologiczne formy ogrzewania elektrycznego? Jakie opcje grzewcze są możliwe z panelami? Sprawdź!

Panele fotowoltaiczne a tradycyjne ogrzewanie elektryczne
To jeden ze sposobów na stworzenie ekologicznego systemu grzewczego w swoich czterech kątach. Jak się ma wydajna fotowoltaika a ogrzewanie domu na co dzień? Kluczem dla zapewnienia sobie niskich rachunków jest obliczenie odpowiedniej wydajności paneli słonecznych z uwzględnieniem podniesionego zużycia energii z grzania elektrycznego. Dla domu o powierzchni 150 m2, do ogrzewania elektrycznego potrzebna jest instalacja PV o mocy 10 kWp. Uzysk energii w sezonie letnim pozwoli zasadniczo na pokrycie całego zapotrzebowania rocznego na ogrzewanie.

Połączenie ogrzewania podłogowego i instalacji fotowoltaicznej
Innym sposobem na uzyskiwanie ciepła w domu jest stworzenie podłogowego ogrzewania elektrycznego. Taki system grzewczy może bazować na arkuszach wykorzystujących podczerwień o niewielkiej grubości (do 0,5 mm). W ten sposób możliwe jest stworzenie indywidualnego ogrzewania dla każdego pomieszczenia, z możliwością regulacji temperatury przez aplikację mobilną.

Fotowoltaika a ogrzewanie elektryczne podłogowe ma jeszcze jedną zaletę – nie wymaga inwestowania w skomplikowane prace remontowe. Arkusze folii można położyć zaraz pod panele lub płytki. Ciepło rozchodzi się równomiernie i zapewnia efekt ciepłej podłogi.

Instalacja fotowoltaiczna a piec akumulacyjny
Ten rodzaj ogrzewania wykorzystuje energię cieplną kumulowaną w cegłach o dużej pojemności cieplnej. Do ich nagrzania potrzebny jest prąd elektryczny, który przenika do ich wnętrza przez grzałki rurkowe. Emisja ciepła odbywa się poprzez sterownik, który dopasowuje się do aktualnych potrzeb.

Przyjmuje się, że na każde 50 m2 wnętrza do ogrzania potrzebny jest piec akumulacyjny o mocy ok. 6 kW (koszt zakupu ok. 5 000 zł). Taki rodzaj pieca ma to do siebie, że pobiera prąd jedynie chwilowo, a oddaje go przez resztę czasu pracy. Instalacja PV może więc znacząco zmniejszyć koszty związane z jego użytkowaniem.

Panele słoneczne i pompa ciepła
Ostatnia z metod to połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła. Urządzenie tego typu generuje ciepło, pobierając je z zewnątrz i oddaje do wnętrza budynku. Kluczem do jej działania jest pompa zasilana prądem elektrycznym. Naturalne staje się więc połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną, która generuje darmowy prąd. W ten sposób można zasilać system ogrzewania i urządzenia elektryczne w domu. Minusem jest jedynie koszt inwestycji, który w przypadku tych dwóch instalacji może zbliżyć się do 70-90 tysięcy złotych.

Ekologiczne ogrzewanie domu z instalacją PV
Dostęp do paneli słonecznych nigdy nie był tak powszechny. Dlatego ich połączenie z domowym ogrzewaniem może być dla ciebie dobrym sposobem generowania ciepła. Pamiętaj, że jest to również wyjątkowo ekologiczny sposób zasilania domu w ciepło.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie ciężarówki z osobówką
Następny artykułJest bardzo ślisko! Dwa zdarzenia na drogach powiatu świdnickiego