Strona główna Artykuł sponsorowany 5 zasad dbania o sprzęty elektroniczne

5 zasad dbania o sprzęty elektroniczne

0
Nasze urządzenia wielofunkcyjne są bardzo delikatne. Jak zminimalizować ryzyko ich zniszczenia?

Jeśli czujesz się bezużyteczny pomyśl o tym, że Nokia 3310 miała etui. Niestety, Twoim smartfonem nie przybijesz gwoździa. Jeśli zaś komuś spadnie na głowę, to ta osoba raczej przeżyje.

Nasze urządzenia wielofunkcyjne są bardzo delikatne. Mają wielkie ekrany i podatne na zniszczenia podzespoły za cienkimi ściankami. Celem jest minimalizacja wagi i maksymalna widoczność obrazu. Minusem to, że musimy na nie bardzo uważać. Możemy oczywiście zminimalizować ryzyko za pomocą kilku prostych rzeczy.

1.   Szkło hartowane, gdzie się tylko da
Osłonę w postaci szkła hartowanego możesz kupić do większości urządzeń, choć najbardziej popularne są te dla smartfonów i smartwatchów. Proces hartowania polega na obróbce termicznej, w wyniku której staje się ono twardsze i wytrzymalsze na zmiany temperatury. Jeśli się rozbija, rozpada się na wiele tępych kawałków, minimalizując ryzyko zranienia.

Najbardziej popularne jest szkło płaskie 2D, które nadaje się dla płaskich ekranów. Oprócz niego można kupić szkło hartowane z ramką (jak sama nazwa głosi, mocowane na ramie, częściowo odpowiada zakrzywionym ekranom) oraz najdroższe i najskuteczniejsze szkło pełne UV, które radzi sobie też z ekranami całkiem zakrzywionymi.

2.   Bezpieczny transport
Aby sprzęt nie ucierpiał, musimy go bezpiecznie transportować. Zaskakujące, prawda? W praktyce oznacza to zakup odpowiedniej torby do transportu, szczególnie większego sprzętu jak laptop.

Co oznacza odpowiednia torba dla laptopa?

  • W odpowiednim rozmiarze – laptop o mniejszej rozdzielczości, który będzie luźno się przesuwał w torbie nie będzie dobrze chroniony,
  • mocny pasek,
  • usztywnienie jest niezbędne, aby podczas upadku uchroniło sprzęt;
  • wybór – torba czy plecak (np. plecak huawei cd62 63)? Plecak jest większy i zmieści dodatkowe dokumenty, książki itd.;
  • dopasowanie do głównego użytkowania – szczególnie pod kątem doboru stylu do okazji, np. laptop używany w celach służbowych może być noszony w skórzanych lub materiałowym etui, niekoniecznie bardzo kolorowym, co mogłoby sprawdzić się u studenta.

3.   Etui
To de facto rozszerzenie dla powyższego punktu w zakresie mniejszego sprzętu, takiego jak tablety czy telefony. Wbrew pozorom, nawet tu wybór jest ogromny:

  • przezroczyste (małe, cienkie, ale i mniej chroni),
  • portfelowe (szczególnie dla faceta, który nie nosi portfela, bo może włożyć do niego karty),
  • pokrowiec pancerny (bardzo wytrzymałe, ale i dość ciężkie i drogie),
  • a tu dochodzi jeszcze całe, szerokie spektrum różnic wizualnych (kolorowe, jednolite, skórzane, plastikowe itd.).

4.   Czyszczenie
Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie i rozsądne czyszczenie sprzętu. Ma znaczenie nie tylko dla kwestii wizualnych, ale pozwala zachować w dobrym stanie układ chłodzenia i uniknąć różnego typu awarii. Dla ekranów najlepiej sprawdzają się ściereczki z mikrofibry, patyczki higieniczne a jeśli już środki chemiczne, to takie przeznaczone specjalnie do tych właśnie celów. Czasem bardziej zaniedbany sprzęt może wymagać rozkręcenia dla dokładnego wyczyszczenia.

5.   Ubezpieczenie
Nawet najostrożniejszym użytkownikom może wydarzyć się wypadek. Utrata drogiego sprzętu to kosztowna i bolesna sprawa, można jednak ten ból zminimalizować. Większość sklepów z elektroniką umożliwia wykupienie różnych opcji ubezpieczenia sprzętu. Najbardziej rozbudowane z nich gwarantują zwrot całości zapłaconych środków, jeśli w ciągu 5 lat sprzęt dozna tak poważnego uszczerbku, że nie będzie się nadawał do użytku.

Są też rozwiązania pośrednie, np. przedłużenie gwarancji producenta czy gwarancja naprawy z opcją door-to-door. Im pakiet bardziej rozbudowany, tym droższy. Cena dochodzi do 10% wartości sprzętu.

Działaj zgodnie z mądrością ludową „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a nie będziesz żałować po szkodzie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułW szpitalach przybywa chorych na COVID-19. Raport resortu zdrowia
Następny artykułŚląsk i Kostrzanie w Strzegomiu, jarmark w Marcinowicach [FOTO]