Strona główna 0_Slider 40. rocznica stanu wojennego. Spotkanie z internowanymi, odsłonięcie tablicy

40. rocznica stanu wojennego. Spotkanie z internowanymi, odsłonięcie tablicy

0

Działalność w opozycji i NSZZ “Solidarność” opłacili  utratą pracy, tragediami rodzinnymi, emigracją. Kilkudziesięciu świdnickich działaczy z lat 80. XX wieku w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku trafiło do więzienia. W tym roku mija 40 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, który miał zdławić wolnościowy zryw. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980r.” w auli I LO w Świdnicy zostanie zorganizowane wyjątkowe spotkanie. 13 grudnia 2021 zostanie odsłonięta także pamiątkowa tablica na murze Aresztu Śledczego w Świdnicy.

13 grudnia 2021 roku o godzinie 16.00 do udziału w specjalnym, zatytułowanym „Stan wojenny w Świdnicy w obrazie i słowie. 40 lat później” spotkaniu zaprasza Stowarzyszenie „Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980r.”. W gościnnych progach I LO im. Jana Kasprowicza (aula przy ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej) w panelu wspomnieniowym wezmą udział dawni internowani, a rozmowę poprzedzi wykład dr Bartłomieja Perlaka, autora książki „Internowani na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie”, od lat zaangażowanego w upamiętnianie dramatycznych losów opozycji z lat 80. XX wieku. Spotkanie uświetnią utalentowani młodzi wokaliści z pracowni Mirosława Jabłońskiego w Młodzieżowym Domu Kultury. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wspomnieć tamte trudne czasy i spotkać się ze świadkami historii – zachęcają organizatorzy. Wstęp jest wolny. Spotkanie zostanie zorganizowane zgodnie z wytycznymi sanitarnymi, obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa.

Wcześniej, o godz. 14.00 przy alei Niepodległości zostanie odsłonięta tablica, dedykowana internowanym, którzy zostali zamknięci  w ośrodku odosobnienia w Świdnicy. Do świdnickiego Aresztu Śledczego na przełomie 1981/82 trafiło 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan. Tablica jest wspólną inicjatywą Instytutu Pamięci Narodowej oraz Aresztu Śledczego w Świdnicy.

O godz. 18.00 z inicjatywy NSZZ Solidarność i Świdnickiego Stowarzyszenia Patriotycznego zostanie odprawiona msza św., a po niej delegacje złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę.

Poprzedni artykułKolejny pożar sadzy. Strażacy ostrzegają: to ogromne zagrożenie!
Następny artykułOd czego zacząć inwestowanie w nieruchomości? – wskazówki dla początkujących