Strona główna Kultura Zabrali publiczność w muzyczną podróż „Śladami mistrzów”

Zabrali publiczność w muzyczną podróż „Śladami mistrzów” [FOTO]

0

Utwory m.in. Bacha, Hasslera oraz Rheinbergera w wykonaniu młodego i utytułowanego Jakuba Monety, a także chóru „Tactus Sonus” pod batutą Marty Monety, można było usłyszeć w niedzielę podczas koncertu organowego z cyklu „Śladami mistrzów”, który odbył się w świdnickiej katedrze.

Marta Moneta urodziła się w Świdnicy, gdzie ukończyła PSM I st. im. Ludomira Różyckiego w klasie fortepianu, następnie naukę kontynuowała w PSM II st. im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu, również w klasie fortepianu. W 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury dra hab. Dariusza Zimnickiego. W 2020 roku ukończyła studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu profesora Zbigniewa Faryniarza. W latach 2012-2015 współpracowała z Chórem Archikatedry Warszawskiej jako dyrygent- asystent. Od 2010 r. była dyrygentem Scholi Cantorum Exultet, obecnie chóru Tactus Sonus, działającego przy Katedrze im. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. Zespoły odnosiły liczne sukcesy na konkursach, najważniejsze osiągnięcia to zdobycie Złotego Pasma podczas III Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej oraz dwa Złote Dyplomy podczas III Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu. Od 2016 roku prowadzi chór Świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego, od 2017 roku wykłada również przedmiot Muzyka Kościelna. W latach 2013-2015 współprowadziła warsztaty muzyczno – liturgiczne Diecezji Świdnickiej. Od 2015 roku jest akompaniatorem, od 2016 roku dyrygentem chóru w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy, od 2017 roku również chóru w Społecznej Szkole Muzycznej II stopnia w Świdnicy. Od 2016 roku prowadziła Chór Społeczny w ramach kolejnych czterech edycji Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. W 2019 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy w dziedzinie kultury za upowszechnianie kultury, w szczególności za popularyzację muzyki chóralnej.

Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. Jest uczniem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego, gdzie uczył się w klasie organów Tomasza Głuchowskiego, a obecnie w klasie Piotra Rojka. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą zwycięstwa na: IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie, I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku oraz V Transgranicznym Konkursie Organowym w Raciborzu. Jest także trzykrotnym zdobywcą III Miejsca w ramach 30, 32 i 33. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. III nagrodę zdobył również w ramach XVI Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów, gdzie ponadto otrzymał nagrodę specjalną za wykonanie preludium chorałowego J. S. Bacha Allein Gott in der Höh’ sei Ehr’ BWV 662. Uczestniczył w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez Philippa Lefebvre – organistę paryskiej katedry Notre-Dame. W październiku 2020 roku z rąk prezydent miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę. Od 2019 roku jest stypendystą Fundacji Santander.

Chór „Tactus Sonus” w obecnym składzie działa przy Świdnickiej Katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława od 2018 roku. Zespół wystąpił już z wieloma koncertami (m.in. o tematyce patriotycznej, kolędowej – w tym koncert w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju, a także koncert w ramach obchodów świdnickich Dni Papieskich) oraz aktywnie bierze udział w uroczystościach, odbywających się w świdnickiej Katedrze, takich jak: wszystkie święta (Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Wielkanoc, Boże Ciało) oraz uroczystości katedralne (w tym ogólnopolskie transmisje telewizyjne): Koronacja Matki Bożej Świdnickiej (13 maja 2017r.), zakończenie peregrynacji figury MB Fatimskiej (8 październik 2017r.), wizyta Nuncjusza Apostolskiego Arcybiskupa Salvatore Pennacchio (23 marca 2019r.), Msza Św. z udziałem Episkopatu Polski (13 czerwca 2019r.) 26 października 2019 roku chór zdobył Złote Pasmo (I nagroda) w III Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu w kategorii „chóry mieszane”.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

wideo: Katedra Świdnicka/Facebook

Poprzedni artykułKolejowe połączenie pod Ślężę i do Wrocławia od połowy marca. Opublikowano przyszły rozkład jazdy pociągów
Następny artykułSześć lat więzienia dla sprawcy wybuchu na Wyspiańskiego