Strona główna Artykuł sponsorowany Skąd się wziął zwyczaj świątecznych wieńców?

Skąd się wziął zwyczaj świątecznych wieńców?

0
Wieniec świąteczny to piękna i stylowa dekoracja, która doskonale wpisuje się w klimat świąt i styl każdego wnętrza. Uniwersalność wieńca sprawia, że można nim udekorować stół, komodę, przestrzeń nad kominkiem, drzwi wejściowe. Ta piękna i klasyczna ozdoba w sklepach takich jak Miloo Home występuje w różnych formach i designie – od tego minimalistycznego, do bogatego glamour czy boho. Wieńce, choć piękne na polskie salony wkroczyły dopiero nie dawno – skąd więc pochodzi zwyczaj wieszania ich na drzwiach?

Dekoracja licząca setki lat
Wieniec to dekoracja znana od wieków. W starożytności były symbolem władzy i zwycięstwa. Zawieszone na drzwiach informowały o wygranej bitwie lub podkreślały wysoki status społeczny właściciela nieruchomości. Zwycięskie wieńce wieki temu otrzymywali też sportowcy, którzy zwyciężając zawody, byli dekorowani wiankami wyplatanymi z gałązek oliwnych czy laurowych. Sprawia to, że starożytne wieńce w niczym nie przypominają tych świątecznych, które współcześnie wieszamy na drzwiach czy nad kominkiem.

Kiedy powstały świąteczne wieńce?
Pierwsze wieńce świąteczne we współczesnym wydaniu pojawiły się w XIX wieku. Za ich ojczyznę uważa się Hamburg, a za ojca pastora Johanna Hinrich Wichern. To właśnie on zawiesił nad stołem 2-metrowe drewniane koło, a na nim umieścił 24 świece, które zapalano każdego wieczora aż do Wigilii. Z czasem formuła wieńca ewaluowała i na zielonych gałązkach liczba świec została zredukowana do czterech. Zwyczaj wieszania wieńców szybko przyjął się wśród ewangelików z północy Niemiec, a po małżeństwie królowej Wiktorii i niemieckiego księcia Alberta pojawił się również na Wyspach. Domy katolików wianki zaczęły ozdabiać w latach 20.XX wieku.

Jak udekorować dom wiankiem świątecznym?
Dziś wieńce świąteczne mogą ozdabiać wnętrze na różne sposoby. Pojawiać mogą się na drzwiach wejściowych, ozdabiać wigilijny stół, kominek, ściany, poręcze schodów. Wieniec może też pełnić rolę gustownego stroika, który będzie ozdobiony lampkami (w wydaniu minimalistycznym), bombkami, szyszkami i suszonymi owocami. Wieniec świąteczny nie zawsze jednak pełnił takie role. Pierwsze bożonarodzeniowe wianki były bowiem ozdobami choinkowymi. Uformowane ze świeżych gałązek sosny i świerku zawieszane były na gałązkach drzewka. Miały one znaczenie symboliczne. Okrągły kształt to znak wieczności, nieskończoności, wszechświata. Wieniec od wieków kojarzony jest również z siłą, odpornością, nadzieją, życiem wiecznym. Zawieszony na drzwiach jest metaforom świątecznego powitania i obietnicą panującej w domu atmosfery.

Jakie są modne wianki świąteczne?
Wieńce mogą być wykonane z różnych materiałów np. gałązek świerku lub jemioły. Największą popularnością cieszą się jednak stroiki świąteczne z syntetycznych materiałów. Te dostępne w Miloo Home są trwalsze, przez co można korzystać z nich przez kilka świątecznych sezonów i stylizować na różne sposoby. Najczęściej wianki trafiają na stół – pośrodku ich ustawia się świece, a same gałązki dekoruje bombkami, światełkami, suszonymi owocami, szyszkami. Fani świątecznej atmosfery w Miloo Home odnajdą też wieńce świąteczne na drzwi, wykonane z klasycznych iglastych gałązek lub z szyszek.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułGrad medali na Opolszczyźnie [FOTO]
Następny artykułCzesław Mozil za 10 dni w Świdnicy [KONKURS]