Strona główna 0_Slider „Pomnik Bolka – wspólna sprawa”. Zatańczyli na rzecz budowy pomnika świdnickiego księcia...

„Pomnik Bolka – wspólna sprawa”. Zatańczyli na rzecz budowy pomnika świdnickiego księcia [FOTO]

0

Świdniccy tancerze postanowili wesprzeć trwającą od wielu miesięcy społeczną zbiórkę na budowę pomnika księcia Bolka II Małego. W środowy wieczór przed publicznością w teatrze wystąpiły wszystkie zespoły, działające pod auspicjami Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Na scenie pojawili się Mała Świdnica, Mały Jubilat, Mażoretki Prima, Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Zespoły prowadzone są przez Lubomira Szmida i Annę Trzeciak oraz przez Marię Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza. W związku z jutrzejszym świętem narodowym nie zabrakło akcentów patriotycznych.

Podczas koncertu prowadzona była zbiórka datków na budowę pomnika księcia Bolka II Małego. – Do tej pory darowizny można było wpłacać wyłącznie na konto bankowe, ale mamy już oficjalne zezwolenie na prowadzenie zbiórek stacjonarnych, a co za tym idzie, nadzieję na więcej wpłat – mówi Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Dotychczas udało się pozyskać ponad 30 tysięcy złotych. – Trudno szacować w tej chwili, ile będziemy potrzebowali, ale pewnie około 100 tysięcy złotych. W przyszłym tygodniu mają zostać dostarczone projekty pomnika, które wezmą udział w konkursie. Kapituła zbierze się na początku grudnia i dokona wyboru, wówczas będziemy wiedzieli, jakie środki będą potrzebne – dodaje prezes stowarzyszenia, które zainicjowało społeczną akcję upamiętnienia świdnickiego księcia.

Żyjący w XIV wieku Bolko II Mały (Świdnicki) cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka i dla nas współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości – podkreśla Urszula Pawłowska.

Pomnik, na budowę którego zgodę pod koniec 2020 roku wyraziła świdnicka Rada Miejska, ma stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego.

Projektanci są ograniczeni pewnymi warunkami. – Pomnik musi m.in. być posadowiony na miejscu ograniczonym kamiennym obmurowaniem, które jest pozostałością po niemieckim pomniku Helmutha von Moltke. Na życzenie konserwatora zabytków płyty pozostaną i będą oczyszczone – tłumaczy szefowa Towarzystwa. Tym zadaniem zajął się Urząd Miejski w Świdnicy, który w przyszłości miałby się również zająć pozostałą częścią skweru. Obecnie jednak zlecono wykonanie renowacji reliktu zabytkowego, kamiennego postumentu na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Na ten cel trafi ze świdnickiego budżetu blisko 74 tys. złotych, a prace mają zostać zrealizowane do 15 grudnia 2021 roku.

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej w dalszym ciągu zachęca do dokonywania wpłat datków, które zostaną przeznaczone na budowę pomnika Bolka II:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

/opr. asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRadosne i pełne niespodzianek odliczanie do świąt z kalendarzem adwentowym
Następny artykułPrzystojniak do adopcji