Strona główna 0_Slider Pamiątka sprzed stu lat odnaleziona podczas porządków

Pamiątka sprzed stu lat odnaleziona podczas porządków

0

Na ciekawe znalezisko natknęli się dwaj świdniczanie podczas porządkowania komórek lokatorskich w kamienicy przy Rynku 3. Swoim odkryciem, które ma bezpośredni związek z dawnym sklepem jubilerskim, podzielili się ze Świdnickim Portalem Historycznym.

Dawid Świątek i Marcin Domaszewski, porządkując komórkę, na jej końcu zobaczyli drewniane okno. Jak się okazało, wiodło do kolejnej przestrzeni. „W schowku znajdowały się dwa dziwne na pierwszy rzut oka przedmioty – większy i mniejszy. Po bliższych oględzinach okazało się, że są to zdemontowane rolety antywłamaniowe, pochodzące z przełomu XIX/XX wieku. Rolety są zwinięte na wałki przy których zachowały się fragmenty mechanizmu (koła zębate) a nawet taśmy służące do ich opuszczania.” – opisuje Świdnicki Portal Historyczny. Po dokładnych pomiarach okazało się, że rolety doskonale pasują do wciąż istniejącej witryny sklepu wielobranżowego, który obecnie mieści się na parterze przy Rynku 3.

Okazuje się, że ta solidna instalacja antywłamaniowa miała swoje uzasadnienie. Do 1945 roku w kamienicy mieścił się bowiem sklep jubilerski, a tradycja złotnicza w tym właśnie miejscu sięga wieku XVIII. Wówczas w kamienicy mieściła się pracownia złotnicza Hermanna Dölla, którego wyroby wciąż można kupić na internetowych aukcjach. Po śmierci złotnika pracownię przejął jego uczeń, A. Foersterling, a w 1934 roku kolejnym właścicielem został Willy Beilschmidt, który jednak swoją działalność przeniósł wkrótce na ulicę Grodzką. W dawnym sklepie jubilerskim powstała kwiaciarnia. Po II wojnie światowej funkcjonował tu m.in. zegarmistrz.

Jak ustalili Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny ze świdnickiego Portalu Historycznego, obecna właścicielka lokalu nie zamierza zamontować historycznych rolet, mimo że ich stan jest całkiem dobry. Spotkanie za pasjonatami historii zakończyło się cenną rozmową, podczas której właścicielka sklepu wspomniała o wizycie potomków Willego Beilschmidta. Rodzina złotnika zostawiła na pamiątkę zdjęcie witryny z lat 1934-38, a wiec z czasu, gdy można tu było kupić złote pierścionki, naszyjniki i posrebrzane naczynia. Fotografię można obejrzeć w Świdnickim Portalu Historycznym.

/opr. red./
Wykorzystano zdjęcia opublikowane w ŚPH

Poprzedni artykułNocne pływanie i nowy rekord [FOTO]
Następny artykułKolejny kierowca stracił zostawione w aucie cenne przedmioty