Strona główna Wydarzenia Odkrywaj Dolny Śląsk w niespiesznym tempie. Nowa mapa z atrakcjami regionu

Odkrywaj Dolny Śląsk w niespiesznym tempie. Nowa mapa z atrakcjami regionu

0

Wychodząc naprzeciw trendom oraz oczekiwaniom turystów, dolnośląski samorząd zainicjował nową kampanię, w ramach której powstała mapa „Slow Travel Dolny Śląsk”. Turystyka slow to spokojne, uważne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego i jego głębszym doświadczaniu we własnym, raczej niespiesznym tempie. 

Mapa „Slow Travel Dolny Śląsk” prezentuje wiele różnorodnych, czasem w nieoczywisty sposób wyselekcjonowanych atrakcji. Zestawienie pozwoli odnaleźć mniej znane atrakcje, atrakcyjne zakątki i ciekawostki turystyczne, a także wręcz zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku. Część z wymienionych miejsc nie posiada rozwiniętej infrastruktury turystycznej, co wpływa na wysoką atrakcyjność dla turystów poszukujących ucieczki od tłumu i hałasu.

Najważniejsze cechy modnej ostatnio turystyki „slow” to przede wszystkim pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, a także większa dbałość o środowisko przyrodnicze niż w przypadku innych konwencjonalnych form aktywności turystycznej. – W zgodnej opinii ekspertów Dolny Śląsk ma potencjał do bycia polską stolicą slow travel. Najistotniejsze jest jednak to, że lokalne podejście do turystyki wspiera dolnośląskich przedsiębiorców i pomaga pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe, z którego Dolny Śląsk jest tak dumny – podkreśla marszałek Cezary Przybylski.

Nowa kampania promocyjna Slow Travel Dolny Śląsk ma przyczynić się do wzmocnienia potencjału turystyki w naszym regionie. W dobie ciągłego pospiechu potrzebujemy odskoczni od naszych codziennych spraw. Zaprezentowana mapa pozwala na podróżowanie w duchu slow – w zwolnionym tempie z większa uwagą na odkrycie nieoczywistych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto zbaczając z głównych szlaków i korzystając z usług lokalnych producentów i usługodawców wzmacniamy naszą regionalną gospodarkę – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Przygotowana w ramach kampanii mapa – prezentująca obecnie 113 obiektów noclegowych, 41 kluczowych atrakcji kulturowych, 34 kluczowe atrakcje przyrodnicze – nie stanowi bazy zamkniętej, a intencją twórców jest zwrócenie uwagi na możliwości alternatywnego podróżowania w duchu slow – bez pośpiechu, z większą uwagą, poza szlakiem. Prezentowane atrakcje to zaledwie ułamek dolnośląskich turystycznych perełek, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań intrygujących miejsc w regionie. Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, a autorem mapy jest portal Slowhop.com.

Mapa drukowana będzie dostępna w punktach informacji turystycznej Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej: na dworcu Wrocław Główny, na wrocławskim lotnisku, w siedzibie DOT przy ulicy Świdnickiej 44 we Wrocławiu, a także będzie dystrybuowana na różnych imprezach promocyjno-turystycznych. Mapę w wersji elektronicznej można pobrać lub obejrzeć jej poszerzoną wersję na Geoportalu.

/UMWD, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidnica z drona – Plac Św. Małgorzaty
Następny artykułXXV Dni Gór. Owacja na stojąco dla Piotra Snopczyńskiego [FOTO/VIDEO]