Strona główna 0_Slider Od dzisiaj w Świdnicy droższa woda i ścieki

Od dzisiaj w Świdnicy droższa woda i ścieki

0

Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” na początku października 2021 roku zatwierdziło wniosek taryfowy złożony przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. W ciągu trzech lat cena wody wzrośnie względem dotychczasowych stawek o około 9%, natomiast za odprowadzenie ścieków – o ponad 11%. Nowa taryfa obowiązuje od dzisiaj.

Przypomnijmy, od 2018 roku wysokość stawek za wodę i odprowadzanie ścieków zatwierdza Państwowe Gospodarstwo “Wody Polskie”, a taryfy są przyjmowane na trzy lata. Od 13 czerwca 2020 roku prowadzący gospodarstwa domowe świdniczanie płacili 4,58 zł brutto za 1 m³ wody i 5,93 zł brutto za odprowadzenie 1 m³ ścieków. Cennik ten miał obowiązywać do czerwca 2021 roku.

W lutym 2021 roku Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło do Wód Polskich wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy opłat, która zakłada podział na trzy, dwunastomiesięczne okresy taryfowe. To oznacza, że co roku miałaby następować podwyżka cen. 14 kwietnia wniosek taryfowy zgłoszony przez świdnicką spółkę wodociągową został odrzucony przez Wody Polskie. – W ocenie organu załączona dokumentacja nie uzasadniała zmiany obowiązujących taryf. Powodem negatywnej decyzji był argument nieprawidłowego zaplanowania usług wodnych i ujmowanie w taryfie wód przypadkowych – tłumaczyła wówczas Anna Tarka z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wchodzącego w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie złożyło nowego wniosku taryfowego, jednak nie zrezygnowało też z działań zmierzających do zatwierdzenia wcześniej zgłoszonych taryf. 5 maja do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wpłynęło odwołanie od decyzji odmawiającej zatwierdzenia taryfy. Sprawą zajął się prezes Wód Polskich, który uchylił w całości zaskarżoną decyzję i przekazał wniosek ŚPWiK do ponownego rozpatrzenia.

5 października dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ostatecznie zatwierdził wniosek taryfowy świdnickiej spółki wodociągowej, akceptując bez zmian stawki zaproponowane przez ŚPWiK.

Zgodnie ze złożonym wnioskiem, w pierwszym roku obowiązywania nowych stawek mieszkańcy prowadzący gospodarstwa domowe zapłacą 4,78 zł brutto/m³ wody oraz 6,20 zł brutto/m³ ścieków. W trakcie drugiego roku obowiązywania taryfy będzie to 4,90 zł brutto/m³ wody oraz 6,47 zł/m³ ścieków, natomiast w trzeci rok będzie wiązał się z opłatami w wysokości 5,02 zł brutto/m³ wody oraz 6,61 zł brutto/m³ ścieków.

Pierwsza zmiana obowiązuje od dzisiaj przez najbliższe 12 miesięcy. Stawki są różne dla gospodarstw domowych, produkcji i usług oraz instytucji publicznych.

Nowe taryfy zostały opublikowane na stronie ŚPWiK.

/red./

Poprzedni artykułZbliża się listopadowy czwartek lekkoatletyczny
Następny artykułNietrzeźwi, bez uprawnień. Kierowcy zatrzymani podczas akcji „Znicz 2021”