Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica O wielkiej historii w małej wsi. Krzyżowa w 14 filmach

O wielkiej historii w małej wsi. Krzyżowa w 14 filmach

0

Krzyżowa, licząca około 250 mieszkańców, wieś znajdująca się w powiecie świdnickim na Dolnym Śląsku, jest siedzibą jednego z największych w Europie Międzynarodowych Domów Spotkań Młodzieży. W Krzyżowej znajduje się również dziedziniec, na którym znak pokoju przekazali sobie Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl; jest dom, w którym w czasach II wojny światowej spotykali się niemieccy antyhitlerowcy oraz stacja kolejowa wybudowana specjalnie na przyjazd cesarza Niemiec Wilhelma II. Ta niezwykle barwna i bogata historia niewielkiej Krzyżowej nie jest powszechnie znana, ma to zmienić powstały właśnie Filmowy Przewodnik po Krzyżowej zrealizowany przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. 

Przewodnik składa się z 14 odcinków – krótkich, kilkuminutowych filmów. Każdy z nich poświęcony jest wybranemu wydarzeniu z historii Krzyżowej, miejscu, które warto zobaczyć bądź działalności Fundacji „Krzyżowa”. Jeden z odcinków dotyczy między innymi Mszy Pojednania, która odbyła się na dziedzińcu nieistniejącej jeszcze wówczas fundacji, zgromadziła około 7 tysięcy ludzi i stała się milowym krokiem w normalizacji stosunków polsko-niemieckich po II wojnie światowej. We mszy uczestniczyły głowy państw – premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl. Miłośników architektury z pewnością zainteresuje odcinek Przewodnika Filmowego poświęcony miejscowemu pałacowi, a badacze lokalnej historii z zaciekawieniem obejrzą odcinek o rodzinie von Moltke czy Kręgu z Krzyżowej – tajnej organizacji antyhitlerowskiej, która spotykała się między innymi w Domu na Wzgórzu w Krzyżowej. 

Każdy z odcinków Filmowego Przewodnika dostępny jest w wersji polskiej z angielskimi napisami oraz w wersji niemieckiej, dlatego przewodnik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców. Powstał głównie z myślą o młodzieży, jako narzędzie edukacyjne, z którego mogą korzystać nauczyciele podczas lekcji historii lub języka niemieckiego oraz pracownicy Fundacji „Krzyżowa” w ramach realizacji różnych młodzieżowych projektów, zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Jednakże treść przewodnika jest interesująca również pod względem turystycznym, dlatego stanowi ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych zwiedzaniem Dolnego Śląska. Każdy z filmów można obejrzeć bezpłatnie na stronie history.krzyzowa.pl oraz na kanale YouTube: youtube.com/user/fundacjakrzyzowa.


Filmy zostały zrealizowane przez pracowników Fundacji „Krzyżowa” oraz firmę Fisheye Productions i sfinansowane ze środków Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu. 


Odcinki Filmowego Przewodnika po Krzyżowej:
Zaproszenie
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Wieś Krzyżowa
Zespół pałacowo-folwarczny w Krzyżowej
Rodzina von Moltke
Pałac w Krzyżowej
Dom na Wzgórzu
Wzgórze Cmentarne
Stacja Kolejowa w Krzyżowej
Wystawa plenerowa „Odwaga i pojednanie”
Wystawa „Odrzucając kłamstwo”
Krąg z Krzyżowej
Msza Pojednania
Ciekawostki o Krzyżowej

/Informacja i zdjęcia Fundacji Krzyżowa/

Poprzedni artykułUrządził plantację w mieszkaniu. 45-latek ze Świdnicy zatrzymany [FOTO/VIDEO]
Następny artykułPech, błędy własne i kontrowersyjne decyzje sędziowskie… [FOTO]