Strona główna 112 Na pograniczu z Białorusią i na miejscu świdniccy policjanci włączeni do kontrolowania...

Na pograniczu z Białorusią i na miejscu świdniccy policjanci włączeni do kontrolowania nielegalnego przewozu migrantów

0

Od blisko pół roku trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Zachęceni przez reżim Aleksandra Łukaszenki migranci z Iraku, Afganistanu i krajów afrykańskich przyjechali na Białoruś, by stąd bez odpowiednich dokumentów dostać się do krajów Europy Zachodniej. W procederze biorą udział przemytnicy. Do kontroli nielegalnego przewozu migrantów została zaangażowana także świdnicka policja.

Na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do dramatów. Służby białoruskie inspirują migrantów do prób agresywnego przekraczania granicy, wielu z nich tygodniami nie pozwalali cofnąć się w głąb kraju. Ludzie cierpią i umierają z powodu zimna, głodu i chorób.  Sytuację wykorzystują przemytnicy, którzy za wysoką opłatą w nieludzkich warunkach próbują przewozić migrantów do Niemiec.

Jak informuje dzisiaj rzeczniczka świdnickiej policji Magdalena Zabek, do kontroli skierowani zostali także funkcjonariusze z powiatu świdnickiego.

– Wśród wielu służb w rejonie granicy z Białorusią nie mogło zabraknąć funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, którzy wspólnie z innymi funkcjonariuszami mają jeden cel „BEZPIECZEŃSTWO” nie tylko mieszkańców regionu , ale też mieszkańców całej Polski. Ich zaangażowanie i poświęcenie, ale i profesjonalizm przekładają się na wysoką jakość pełnionych służb. Świdniccy policjanci jednak nie poprzestają tylko na tym. Na terenie powiatu prowadzą też kontrole aut mogących służyć do przewozu nielegalnych imigrantów – podaje rzeczniczka w komunikacie na stronie KPP w Świdnicy.

– 24 listopada br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy wraz z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej przeprowadzili wzmożone działania mające na celu ujawnianie przypadków nielegalnego przekraczania granicy. Mundurowi prowadzili szczegółowe kontrole aut mogących służyć do przewozu nielegalnych imigrantów oraz sprawdzali przestrzenie ładunkowe busów i naczepy samochodów ciężarowych, które coraz częściej wykorzystywane są przewozu takich osób. W ramach tych działań kontroli poddano kilkadziesiąt pojazdów min. ciężarowych, dostawczych, typu bus oraz pojazd specjalistyczny w postaci karetki pogotowia. Podjęte działania nie doprowadziły do ujawniania osób nielegalnie przebywających na terenie Polski, ale pozwoliły na wyegzekwowanie szeregu norm z zakresu prawa o ruchu drogowym – informuje rzeczniczka dodając, że podobne kontrole będą powtarzane.

/opr. red./
fot. KPP w Świdnicy

Poprzedni artykułSpołecznie zebrał góry śmieci. Dorzuć się do mikołajowego prezentu dla Waldemara Woźniaka!
Następny artykułNajpopularniejsze kwiaty doniczkowe – jak o nie dbać?