Strona główna 0_Slider Miały być oszczędności, dostawca zaproponował świdnickiemu starostwu podwyżkę cen gazu o 300%

Miały być oszczędności, dostawca zaproponował świdnickiemu starostwu podwyżkę cen gazu o 300%

0

Świdnickie starostwo powiatowe zmuszone było unieważnić przetarg na dostawę gazu do czternastu jednostek podległych powiatowi, w tym do placówek oświatowych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. Wspólne zamówienie miało przynieść oszczędności, jednak okazało się, że jedyna oferta złożona w przetargu kilkukrotnie przekroczyła szacunki. – Spodziewaliśmy się podwyżki, ale jej wysokość zwaliła nas z nóg – komentuje starosta Piotr Fedorowicz.

Wspólne postępowanie przetargowe na dostawy prądu i gazu dla wielu jednostek samorządowych z powodzeniem praktykowane było od kilku lat. Przynosiło to znaczne oszczędności w skali całego budżetu powiatu. Dostawca prądu dla jednostek powiatowych wyłoniony został w zeszłym roku. Pod koniec października Starostwo Powiatowe w Świdnicy ogłosiło postępowanie przetargowe na dostawy gazu na lata 2022 i 2023.

Niepokojące wiadomości o możliwych, dużych podwyżkach cen gazu dochodziły do nas od kilku miesięcy. Dlatego, aby jak najbardziej zredukować skutki ewentualnej podwyżki cen, zdecydowaliśmy się na zbiorcze zamówienie dostaw gazu dla naszych jednostek powiatowych. Przy dużym zamówieniu zawsze istnieje większe pole do negocjacji cen z dostawcą – wyjaśnia starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Oszacowaliśmy dotychczasowe, roczne, zużycie gazu w naszych 14 jednostkach podległych. Waha się ono różnie, od ponad 910.000 kWh w przypadku I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy do 73.000 kWh w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Mrowinach. Łącznie, wszystkie 14 jednostek zużywa rocznie około 3.614.780 kWh błękitnego paliwa – wylicza Łukasz Pełka, dyrektor wydziału inwestycji i remontów świdnickiego starostwa. Po oszacowaniu ewentualnego zużycia gazu w latach 2022 i 2023 w budżecie powiatu zarezerwowano kwotę ponad 900 000 złotych.

Pod koniec października ogłoszono przetarg na sprzedaż i dystrybucję gazu dla potrzeb jednostek organizacyjnych powiatu świdnickiego. Do przetargu przystąpił tylko jeden dostawca – Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, który wycenił koszty dwuletniej dostawy gazu na… 2 930 158 złotych, co przy szacowanych przez powiat kosztach w wysokości 900 tys. zł. stanowi wzrost cen o przeszło 300%. Dotychczasowa cena jednostkowa na dostawy gazu wynosiła 0,10129 gr/kWh. Oferta przedstawiona przez PGNiG to 0,28404 gr/ kWh. Do tej ceny doliczono także opłatę abonamentową.

Zmuszeni byliśmy do unieważnienia przetargu z powodu znacznego przewyższenia najniższej i jedynej oferty kwoty, którą zamierzaliśmy przeznaczyć na zakup gazu – wyjaśnia Fedorowicz. – Spodziewaliśmy się podwyżki, ale jej wysokość zwaliła nas z nóg. Unieważniliśmy przetarg i będziemy próbowali szukać innych rozwiązań – dodaje starosta świdnicki.

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułParowozownia znów rozbłyśnie!
Następny artykułCOVID-19 w kraju, województwie i powiecie. Raport ministerstwa zdrowia