Już po raz ósmy młodzi i trochę starsi świdniccy artyści będą mogli zaprezentować swoje umiejętności tworząc wyjątkowe szopki. Muzeum Dawnego Kupiectwa ogłasza konkurs na Świdnicką Szopkę Bożonarodzeniową, mając nadzieję na liczny udział świdniczan w świątecznej inicjatywie.
Dotychczasowych siedem edycji konkursu spotkało się z dużym zainteresowaniem Świdniczan. W obecnej VIII edycji, podobnie jak w poprzednich, dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe, a zakwalifikowane do niego prace będą prezentowane na wystawie czasowej w salach Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Rynek 37.
– Do zmierzenia się z tym plastycznym wyzwaniem, w którym oprócz elementów typowej szopki bożonarodzeniowej zawarte muszą być architektoniczne „akcenty” świdnickie, zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego miasta. Oceniane prace mogą być wykonywane indywidualnie i zbiorowo. Liczymy na udział dzieci i młodzieży szkolnej, jak również na szopki wykonywane w gronie rodzinnym. Nawet jeśli nie będziemy mogli Państwa gościć w naszych murach to zapraszamy do przestrzeni wirtualnej, na naszą stronę i na naszego fanpage’a. Mamy nadzieję, na liczny udział rodzin, które ze swoimi pociechami mogą stworzyć piękne dzieła, spędzając z nimi wspólnie więcej czasu, pozwólmy sobie wszyscy na odrobinę radości po trudnej sytuacji pandemicznej – zachęcają pracownicy świdnickiego muzeum.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji świątecznych i dziedzictwa narodowego, skierowanie uwagi dzieci i dorosłych na ważność zwyczajów i obrzędów związanych z czasem Bożego Narodzenia, a także kształtowanie aktywnej i twórczej postawy społeczeństwa wobec sztuki oraz tradycji kulturowej związanej z obrzędowością. Uczestnikami konkursu mogą być: dzieci, dorośli, osoby indywidualne, grupy oraz całe rodziny. Jakie wymogi muszą spełniać prace? Według regulaminu, forma pracy powinna być przestrzenna i nawiązywać do szopki krakowskiej. Szopka może być wykonana z materiałów dowolnych, bez użycia gotowych komponentów, w której obok elementów związanych z tradycjami świąt Bożego Narodzenia znajdzie się chociaż jeden zminiaturyzowany, architektoniczny motyw świdnicki.
Prace będzie można składać od 26 listopada do 8 grudnia 2021 roku, w godz. 10.00-15.30 w siedzibie Muzeum Dawnego Kupiectwa. Ze zgłoszonych na konkurs szopek jury dokona wyboru prac, które będą prezentowane na wystawie czasowej, jej wernisaż oraz wręczenie głównej nagrody i wyróżnień odbędzie się w grudniu 2021 roku podczas Świdnickiej Kolędy.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Muzeum Dawnego Kupiectwa.
Zobacz prace zgłoszone do konkursu w 2020 roku oraz ogłoszenie wyników 7. edycji Świdnickiej Szopki Bożonarodzeniowej:
/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/