Strona główna Artykuł sponsorowany Jak odczytać rozmiar opony?

Jak odczytać rozmiar opony?

0

Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów opon. Wśród nich znajdują się modele o różnej wielkości i szerokości. Istnieje więc dylemat jak czytać rozmiar opon, aby pasowały do naszego auta. Często kierowcy nie zdają sobie sprawy, na jakie parametry opony zwracać uwagę podczas ich zakupu. Aby uniknąć ryzyka złego zakupu, warto dokładnie przeanalizować krok po korku, co oznaczają symbole na oponach.

Jak dobrać rozmiar opony do auta?
Rozmiar opony to jeden z podstawowych czynników, które wpływają na to, czy ogumienie będzie odpowiednio pasować do samochodu. W kwestii wymiany opon najlepiej kierować się wskazówkami od producenta i wybierać rozmiar, który zalecił. Takie informacje możemy znaleźć w aucie zazwyczaj w następujących miejscach:

  • W instrukcji pojazdu,
  • Na klapce wlewu paliwa.

W którychś z tych dwóch miejsc dowiemy się jaki rozmiar opon jest zalecany w przypadku naszego samochodu i jakie ogumienie zaleca producent. Zazwyczaj jest to pewien zakres rozmiarów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stanąć przed samodzielnym wyborem opon. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z konfiguratorów opon, które znajdziemy w internecie. Po wpisaniu marki samochodu i innych danych go dotyczących ukazują nam się informację o tym, jaki rozmiar opon samochodowych jest typowy dla naszego modelu pojazdu, a jakie możemy zastosować, aby nie obniżały poziomu bezpieczeństwa.

Rozmiarów opon jest wiele. Dla przykładu może to być 165/70 R14  –https://noweopony.pl/opony/zimowe/165/70/r14. Poza tym istnieje wiele więcej czynników, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem. Jest to np. średnica felgi, indeks prędkości, czy szerokość opony. Stosowanie opon niedostosowanych do felg może skończyć się obniżeniem poziomy bezpieczeństwa, oraz krótką żywotnością.

Jak sprawdzić rozmiar opony?
Oznaczenia opon samochodowych widoczne są na ścianie bocznej opony. Jeżeli temat rozmiaru opon nas interesuje, to koniecznie musimy spojrzeć właśnie w to miejsce. Dowiemy się z tego miejsca, jaki jest rozmiar opon, jaką mamy średnicę felgi, jaki jest indeks nośności oraz jaki jest profil opony i szerokość opony.

Jak odczytać rozmiar opony?
Jeżeli użytkowane opony są zgodne z zaleceniami producenta, to dobrym pomysłem jest po prostu kupno takiego samego rozmiaru. Aby sprawdzić jakiego rozmiaru opony potrzebujemy, musimy spojrzeć na jej parametry z boku opony. Przykładowo jest to:

Pierwsza liczba – 185 ukazuje nam szerokość opony wyrażoną w milimetrach. Drugą liczbą jest 65. To profil opony, który wyrażony jest w procentowej wartości. Profil w tym przypadku to 65 % szerokości opony. Liczba 15 oznacza rozmiar felgi w calach, a poprzedzająca litera R, oponę radialną.

Ostatnim parametrem jest 91H. To indeks nośności i prędkości. Z tych danych możemy dowiedzieć się, z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się na poszczególnych oponach i jakie jest maksymalne obciążenie na jedno koło.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułZderzenie na skrzyżowaniu [FOTO]