Strona główna 0_Slider I Ranking Gmin Dolnego Śląska. Jaki wynik gmin powiatu świdnickiego?

I Ranking Gmin Dolnego Śląska. Jaki wynik gmin powiatu świdnickiego?

0

Po raz pierwszy Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym we Wrocławiu opracowały ranking gmin województwa dolnośląskiego. Do jego stworzenia posłużyło spektrum danych od finansów, przez demografię po oświatę.

Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu – podkreślają organizatorzy.

– Przy tworzeniu rankingu braliśmy pod uwagę dane finansowe dotyczące gmin, dane demograficzne dotyczące wskaźnika migracji i przyrostu naturalnego, ale też inne dane, do których sięgaliśmy, danych poza statystycznych np. dane z Ministerstwa Finansów, czy też np. dane z wyników egzaminów ósmoklasisty – stwierdziła Halina Woźniak z Głównego Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Ranking został podzielony na dwie kategorie, gmin do 20 tysięcy mieszkańców i powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Nie brano pod uwagę miast na prawach powiatu.

Najlepiej wypadły:

Gminy do 20 tys. mieszkańców:

1. Jerzmanowa
2. Świeradów-Zdrój
3. Rudna

Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców:

1. Kobierzyce
2. Polkowice
3. Kąty Wrocławskie

Na 28 gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców Świdnica znalazła się w połowie stawki, na miejscu 14 z 32,97 punktami. Najlepsze Kobierzyce uzyskały 57,68 punktów.

Tuż za Świdnicą, na miejscu 15 znalazł się Strzegom. Świebodzice są 19.

Wśród 137 gmin poniżej 20 tysięcy mieszkańców Żarów jest na miejscu 23, gmina Świdnica na 59, Jaworzyna Śląska na 60, na 63 Marcinowice, a na 64 Dobromierz.

Pełny ranking TU.

/opr. red./

Poprzedni artykułZajęcia z psami w świetlicy w Pszennie
Następny artykułPotrącił pieszą na oznakowanym przejściu