Strona główna Kultura „Dziewczyny z Gross-Rosen” w Jaworzynie Śląskiej

„Dziewczyny z Gross-Rosen” w Jaworzynie Śląskiej

0

Powiedziała, że do nikogo nie ma żalu. «Jeśli moi rodzice przeżyli, to nie mów im, jak umarłam» – poprosiła. Chciała trochę wody, ale wtedy podszedł SS-man i kopnął ją w głowę. Dałam jej później pić z rąk i zasnęłyśmy. Rano obudziłam się, ale ona już nie…” Już w czwartek, 25 listopada w Jaworzynie Śląskiej swoje historie „odsłonią” Dziewczyny z Gross-Rosen. To tytuł najnowszej, przejmującej książki Agnieszki Dobkiewicz, na której spotkanie autorskie zaprasza Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej.

To druga książka autorki związana z byłym obozem koncentracyjnym Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca, a ludzkie tragedie, do których tam doszło, niedopowiedziane. W 2020 roku w wydawnictwie Znak Horyzont wydała swoją pierwszą książkę – „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”, która zyskała status bestsellera i miała od tego czasu już dwa wydania i jest tłumaczona na język czeski. Agnieszka Dobkiewicz opisała historie kilku katów przez pryzmat tragedii, jakie zgotowali oni swoim ofiarom. Bezmyślna, tępa siła i wszechobecna nienawiść człowieka do człowieka.

Z kolej w „Dziewczynach z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła” po raz kolejny mierzy się z tragedią ofiar, ale tym razem ukazując losy młodych kobiet a właściwie jeszcze dziewczyn. Pokazuje hart ducha i wolę przeżycia, dzięki któremu udało im się ocaleć z Marszy Śmierci, kiedy były gnane boso w kilkunastostopniowych mrozach, w bezsensownych ewakuacjach. Ale przywołuje też dziewczyny, którym nie wystarczyło sił, które nie zdołały wypełnić danej sobie obietnicy i marzeń, że przeżyją i że zjedzą słodkie… truskawki…

Spotkanie autorskie odbędzie się w czwartek 25 listopada w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Jaworzynie Śląskiej przy ul. Wolności 23b. Początek wydarzenia jest zaplanowany na godzinę 17.00. Wstęp wolny.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCzym powinna wyróżniać się poduszka dla kota?
Następny artykułMaterac 120×200 cm jedno- czy dwuosobowy?