Strona główna Wydarzenia Czekają na wspomnienia Dolnoślązaków

Czekają na wspomnienia Dolnoślązaków

0

Fundacja Symbioza zaprasza seniorów, dzieci i młodzież oraz zespoły międzypokoleniowe do uczestnictwa w konkursie literackim „Dolnośląska Akademia Wspomnień”, którego celem jest zachowanie i utrwalenie wspomnień seniorów ważnych dla kolejnych pokoleń. W szczególności tych, gdzie istotną rolę odgrywają ludzie, miejsca, emocje, sytuacje z codziennego życia sprzed lat i krajobrazy składające się na niezwykły obraz barwnego w swojej mozaice różnorodności Dolnego Śląska, jego historii tworzonej każdego dnia przez wszystkie pokolenia mieszkańców.

Zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze miłości, kolejki za mięsem, kawą, pieluchami, o których współczesne pokolenia młodych ludzi nie mają pojęcia, opowieści zasłyszane od swoich rodziców, którzy przybyli na Dolny Śląsk po II wojnie światowej jako repatrianci, przesiedleńcy lub którzy na nim mimo niepewności i trudnych relacji narodowościowych pozostali i zaczęli życie od nowa spolszczając swoje nazwiska i przyjmując polskie obywatelstwo. To niektóre z historii, które warto powspominać, utrwalić w dowolnej formie pisemnej, by zachować pamięć o nich.

Codzienne życie seniorów, w szczególności czasy ich młodości, ukazuje różnorodne, oblicza Dolnego Śląska, jego miejscowości, które na przestrzeni czasów ulegają przemianom. – Przywołajmy je, opiszmy – zachęca Sylwia Osojca-Kozłowska, prezes fundacji Symbioza. – Sprawmy by te historie przetrwały i znowu zaczęły żyć. Na ile będą niesamowite i ważne – to już zależy od seniorów, od tego czy zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami, czasami bardzo intymnymi czy nawet bolesnymi (nie w każdej musi przecież wystąpić happyend), przeleć je na papier w dowolnej formie, bądź podzielić się nimi ze swoimi dziećmi, wnukami czy znajomymi, którzy je spiszą i zgłoszą do konkursu.

Konkurs adresowany jest do trzech grup uczestników, do:

1.seniorów piszących indywidualnie lub zespołowo (np. jako grupa, klub, uniwersytet) odnoszących się do swoich wspomnień,

2.dzieci i młodzieży spisujących wspomnienia seniorów,

3.zespołów międzypokoleniowych (złożonych przynajmniej z 2 osób: 1 seniora i osoby niebędącej w wieku senioralnym) prezentujących wspólne dokonania twórcze oparte o wspomnienia seniora lub dialog pokoleń.

Prace na konkurs można nadsyłać w terminie od 29.10.2021 do 16.12.2021 na podany w regulaminie adres email: [email protected]

Warsztaty kreatywnego pisania

W listopadzie i grudniu kontynuowane będą na Dolnym Śląsku warsztaty międzypokoleniowe i dla seniorów ze sztuki kreatywnego pisania, które mogą być pomocne w doborze formy konkursowej, a także wyposażyć uczestników w nowe kompetencje twórcze. Zajęcia te pobudzają wyobraźnię, pamięć, kształtują umiejętność: słuchania, poszukiwania odpowiedzi na pytania, przelewania myśli na papier, potrzebę autoekspresji. Przygotowują do udziału w dolnośląskim konkursie literackim dla seniorów i zespołów międzypokoleniowych pt. „Akademia wspomnień”. Dolnośląska Akademia Wspomnień stacjonarnie odbędzie się w powiatach świdnickim, dzierżoniowskim, karkonoskim.

Dla osób, które nie będą miały możliwości wzięcia udziału w stacjonarnych warsztatach zaplanowano 5 spotkań internetowych. Zgłoszenia uczestników na warsztaty internetowe z kreatywnego pisania należy nadsyłać mailem na adres email: [email protected] podając swoje imię, nazwisko, miejscowość zamieszkania, wiek, telefon kontaktowy i email lub rejestrując się wypełniając formularz online:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqiILp3Ipc5OZ-DyPb-J2I4rWcJA6GinH8tXWHfE-KbLCfdA/viewform

Konkurs oraz warsztaty odbywają się w ramach realizowanego przez Fundację Symbioza zadania publicznego „Akademia Wspomnień. Twoja historia ma znaczenie” finansowanego przez Województwo Dolnośląskie.

/Fundacja Symbioza/

Poprzedni artykułJak przygotować dach do zimy?
Następny artykułBlack Friday 2021 w Media Expert — szykuj się na extra rabaty!