Strona główna 0_Slider Realizacja nowego budynku TBS pochłonęła 17 milionów złotych

Realizacja nowego budynku TBS pochłonęła 17 milionów złotych

0

Powstający w miejscu wyburzonego Domosu nowy budynek Towarzystwa Budownictwa Społecznego ma kosztować prawie 17 milionów złotych. Taką informację podał prezes Marek Zawisza. Według oferty, złożonej w przetargu 2 lata temu przez obecnego wykonawcę, sama budowa miała kosztować 12,6 mln złotych. Nie wiadomo jeszcze, kto zamieszka w 45 nowych mieszkaniach.

Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego w Świdnicy jest spółką należącą do miasta, powołaną do remontowania i budowania mieszkań na wynajem. Od 2000 roku TBS zrealizował 10 inwestycji przy ul. Budowlanej, Jałowcowej, Kilińskiego, Głowackiego, Kopernika i Spółdzielczej.

W 2015 roku zapadła decyzja o nowym zagospodarowaniu miejsca przy ul. Kozara-Słobódzkiego 19 na Osiedlu Młodych, gdzie od 1974 roku stał punkt handlowy o nazwie Domos. Obiekt stał na gruncie miasta. W 2015 roku została rozwiązana umowa miedzy właścicielem, ZOAPiSem, a gmina Miasto Świdnica. Na wniosek prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej Rada Miejska zgodziła się przekazać na zakup blaszaka 550 tysięcy złotych.

Ostatecznie zadecydowano, że teren trafi do świdnickiego TBS, które zrealizuje w tym miejscu kolejną swoją inwestycję.

Pod koniec lutego 2018 roku, podczas sesji świdnickiej Rady Miejskiej, plany dotyczące zagospodarowania  przedstawił ówczesny prezes TBS, Mirosław Gałek. – W czterokondygnacyjnym budynku znajdzie się 45 mieszkań. Trzydzieści z nich zostanie przeznaczonych na zasiedlenie w formie najmu komunalnego, po obecnych cenach TBS, ale za to z preferencyjnymi warunkami dla seniorów. Pozostałych 15 zostanie udostępnione w ramach programu Mieszkanie+ – mówił prezes Gałek. – Wszystkie mieszkania będą dysponowały balkonami, w każdym znajdą się oddzielne łazienki i ubikacje, natomiast w podziemnej części budynku wygospodarowany zostanie parking na 68 miejsc. Na parterze swoja siedzibę mają znaleźć filia biblioteki i kluby dla seniorów oraz młodzieży.

Do końca marca złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, w maju lub czerwcu planujemy wyłonić wykonawcę prac, początek budowy powinien nastąpić w lipcu lub sierpniu – wyliczał w lutym prezes TBS, dodając, że koszt inwestycji ma się zamknąć w kwocie 13,3 mln złotych, z czego 9,5 mln będzie pochodzić ze środków zewnętrznych. Planowano skorzystać z preferencyjnych środków oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach tzw. funduszu municypalnego.

Procedury zaczęły się jednak przeciągać i przetarg został ogłoszony i rozstrzygnięty dopiero jesienią 2019 roku. Z trzech ofert wybrano propozycję, złożoną przez konsorcjum Sirbud Minari i Sirbud z Wałbrzycha. Według informacji z dnia otwarcia ofert, konsorcjum za wykonanie zaproponowało 12 616 561 złotych. W odpowiedzi na pytania redakcji Swidnica24.pl, zadane w listopadzie 2021 roku, obecny prezes Marek Zawisza poinformował, że całkowity koszt inwestycji to prawie 17 milionów złotych.
Prace budowlane trwają od października 2019 roku. – Zakończenie inwestycji i zasiedlenie budynku planowane jest na II kwartał 2022 roku – informuje prezes Zawisza. To tylko kilka miesięcy, czy zatem wiadomo już, kto zamieszka przy ul. Kozara-Słobódzkiego 19?
Przydziału mieszkań dokona komisja złożona z przedstawicieli miasta Świdnica i ŚTBS, którą powoła prezydent miasta Świdnica. Na podstawie kryteriów punktowych przyjętych przez Radę Miejską Świdnicy (uchwała nr XXIX/306/21 Rady Miejskiej w Świdnicy z 28 maja 2021 r.) w sprawie przyjęcia zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym określenie kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzenia oceny punktowej oraz obowiązkowej kaucji dla lokali mieszkalnych budowanych z wykorzystaniem finansowania zwrotnego i wsparcia z Funduszu Dopłat (tekst jednolity – Dz.Urz.Woj.Doln. z 2021 r. poz.2846), komisja sporządzi listę kandydatów do zawarcia umowy najmu, w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów. Kandydaci dokonają wyboru mieszkania według kolejności umieszczenia na liście, przy czym lokale dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu przeznaczone są dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Niespełnienie warunków formalnych lub rezygnacja z podpisania umowy najmu sprawi, że lokal zostanie zaproponowany kolejnej osobie z listy. Szczegółowe zasady i warunki zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r., po publikacji przez GUS jednego z najważniejszych wskaźników niezbędnych w procesie naboru – średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu. Zakończenie naboru planujemy na przełomie lutego i marca 2022 r. – odpowiada prezes TBS-u.

Ilu chętnych już się zgłosiło? – Zainteresowanie inwestycją ze względu na bardzo dobrą lokalizację w centrum Osiedla Młodych oraz wykończenie i wyposażenie mieszkań oraz budynku, pozwalające na zamieszkanie z chwilą podpisania umowy najmu — jest duże. Jednakże formalne zbieranie wniosków rozpocznie się po ogłoszeniu zasad i warunków naboru w styczniu 2022 r. – informuje Marek Zawisza.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKolej sadzi drzewa w Świdnicy. To rekompensata [FOTO]
Następny artykułSzkoła w Bystrzycy Górnej już po modernizacji