Strona główna 0_Slider 50 i więcej lat! Medale dla trzech par małżeńskich z gminy Świdnica

50 i więcej lat! Medale dla trzech par małżeńskich z gminy Świdnica

0

Przeżyli wspólnie długie lata. Są ze sobą 50 a nawet i 60 lat. Dokładnie dzisiaj, w obecności wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy Doroty Kruźlak trzy pary odnowiły swoja przysięgę małżeńską.Z tej okazji państwo: Stanisław Czerniatowiczowie z Pszenna,  Maria i Antoni Łysoń oraz Kazimiera i Stanisław Sudujko z Lutomi Dolnej zostali odznaczeni, w imieniu Prezydenta RP, Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Aktu dekoracji dokonała Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

To wyjątkowe odznaczenie zostało ustanowione w 1960 r. i jest nadawane osobom, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Potrzebujemy waszej życiowej mądrości i doświadczenia. Swoim przykładem pokazujecie jak należy budować małżeństwo na solidnych i trwałych fundamentach. Należycie też do tego pokolenia, które jeżeli coś się w życiu psuło to się naprawiało. Dziś bardzo często się to wyrzuca. Drodzy Jubilaci życzę Wam przede wszystkim zdrowia, abyście jeszcze wiele lat spędzili razem, ciesząc się dziećmi, wnukami i prawnukami– życzyła jubilatom Teresa Mazurek, dziękując za wieloletni wysiłek nie tylko małżeński, ale też ten włożony w pracę na rzecz gminy Świdnica. 

Jaki jest sekret na tak trwały i udany związek? Miłość, uśmiech, pracowitość, tolerancja, szacunek, zgoda i wyrozumiałość, a czasem wyjście na balkon, czy na spacer aby pokonać złość czy kłótnie – mówili z uśmiechem jubilaci.

Przez wiele lat poświęciliście swoją energię, swoją pracę dla młodszych pokoleń. To dzięki waszym staraniom i pracy żyjemy w gminie, która się rozwija i pięknieje. Za to składam wyrazy uznania i podziękowania – podkreślała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy Dorota Kruźlak.

Jak otrzymać Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie?

Odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal stanowi nagrodę dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat i więcej, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich. Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców trzech gmin: miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest nam potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni przedłożyć nam odpis aktu małżeństwa. Poza aktem małżeństwa musimy również zobaczyć dowody osobiste obojga małżonków. Pary małżeńskie, które jubileusz Złotych Godów mają już za sobą, a dotąd nie zostały odznaczone Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie mogą również wystąpić o nadanie odznaczeń. Na uroczystościach mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, prezydent miasta Świdnicy, wójt gminy Świdnica i wójt gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia. Uroczystości te niosą ze sobą wiele wzruszeń, są zwykle miłą okazją do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za kolejne piękne jubileusze.

Więcej informacji
Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy
ul. Armii Krajowej 47
58-100 Świdnica

tel. +48 74 856 29 11, 856 29 12, 856 29 13, 856 29 14, 856 29 16
fax +48 74 856 87 21
e-mail: [email protected]

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułŚladami mistrzów. Koncert w świdnickiej katedrze
Następny artykułXIX-wieczna perełka odzyskuje blask. Konserwator zabytków chwali starania nowego właściciela [FOTO]