Strona główna 0_Slider 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świdnicki sztab rozpoczął zbieranie fantów

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Świdnicki sztab rozpoczął zbieranie fantów

0

Szeroko pojęta okulistyka dziecięca będzie tematem przewodnim 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Przygotowania do Finału nabierają tempa w lokalnych sztabach. W Świdnicy rozpoczęto zbiórkę fantów, które zostaną wystawione na aukcję.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. – Po raz 30 zagramy wszyscy razem dla zdrowia najmłodszych pacjentów, ale po raz pierwszy celem Finału będzie okulistyka dziecięca. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. By właściwie diagnozować i odpowiednio leczyć wzrok dzieci niezbędny jest nowoczesny i specjalistyczny sprzęt – wyjaśniają przedstawiciele Fundacji.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych – wskazują organizatorzy akcji.

Jubileuszowy, 30. Finał WOŚP zagra 30 stycznia 2022 roku. Już od 8 listopada trwa rejestracja wolontariuszy. Przygotowania do Finału nabierają tempa również w świdnickim sztabie Orkiestry. – Rozpoczynamy zbiórkę fantów na świdnicką aukcję, która odbędzie podczas 30. Finału WOŚP. Liczymy na tych, którzy grali z nami rok temu, ale mamy też nadzieję, że dołączą kolejne osoby, instytucje i firmy. Fanty zbierać będziemy w dwóch miejscach tj. w ŚOK – Rynek 43 (szef sztabu Mariusz Kozłowski) i w siedzibie ZHP Świdnica – ul. Lelewela 18 (odpowiedzialna za aukcję Violetta Sobczak) – zachęcają przedstawiciele sztabu.

Przypominają przy tym, że już od 10 grudnia 2021 roku będzie można kwestować na rzecz WOŚP korzystając ze Sztabowych Puszek Stacjonarnych i prowadzić zbiórkę np. w sklepie, zakładzie fryzjerskim lub bibliotece. – Świdnicki Sztab WOŚP działający przy Świdnickim Ośrodku Kultury zachęca do wystawienia Sztabowych Puszek Stacjonarnych w firmach, sklepach, punktach usługowych, przychodniach znajdujących się na terenie Świdnicy. Puszkę umieszczamy w miejscu, w którym pracownicy mają największy kontakt z klientem (np. przy kasie, w recepcji, itp) – wskazują członkowie sztabu.

Opiekunowie Sztabowych Puszek Stacjonarnych (np. właściciele małych przedsiębiorstw, organizatorzy wydarzeń) mogą samodzielnie założyć konto na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl, wypełniając prosty formularz zgłoszeniowy Sztabowej Puszki Stacjonarnej, w formularzu wybierają Sztab, z którego pobrana zostanie puszka kwestarska przed kwestą, a po jej zakończeniu zostanie rozliczona. Szefowie Sztabów będą posiadać możliwość akceptacji lub odrzucenia zgłoszenia Sztabowej Puszki Stacjonarnej. Odezwij się do naszego sztabu w Świdnickim Ośrodku Kultury [email protected], 74 851 56 54, 605 821 750. Pomożemy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po uzyskaniu pisemnej zgody Fundacji WOŚP, dostajecie zaproszenie telefoniczne lub mailowe do naszego sztabu po puszkę, którą również u nas rozliczacie 30 stycznia 2022 r. – tłumaczą.

Podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który był dedykowany dziecięcej laryngologii, udało się zebrać 210 813 830,10 zł. Połączone sztaby Świdnicy i Marcinowic zebrały w sumie 234 704,88 zł.

Zobacz zdjęcia z 29. finału WOŚP:

/mn/

Poprzedni artykułJak wybrać odpowiedniego dietetyka klinicznego?
Następny artykułPonad 960 nowych hospitalizacji, zmarło blisko 400 osób. Najnowsze dane resortu zdrowia