Strona główna 112 Zbliża się sezon grzewczy. Strażacy ostrzegają przed czadem

Zbliża się sezon grzewczy. Strażacy ostrzegają przed czadem

1

Wraz z końcem lata i początkiem kolejnego sezonu grzewczego, jak bumerang powraca problem zagrożeń pożarowych. Tradycyjnie też strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa, a także ostrzegają przed czadem. Również w tym roku historia się powtarza, ponieważ strażacy znowu apelują, tłumaczą i ostrzegają, a jednocześnie jeżdżą do pierwszych zdarzeń.

Jak podaje zespół prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, od początku września do ubiegłej niedzieli w wyniku pożarów zginęło 21 osób a 165 zostało rannych. Także na Dolnym Śląsku odnotowano już pierwsze strażackie interwencje związane z pożarami przewodów kominowych, zasłabnięciami spowodowanymi ulatniającym się czadem, a także pożarami w mieszkaniach.

Strażacy przypominają więc o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli zapobiec pożarom, zatruciom, a w skrajnych przypadkach – śmierci. W publikacji zamieszczonej na stronie KG PSP przypomina się o obowiązku właściwego przygotowania się do sezonu grzewczego dokonując:

 • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  – instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) – co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 – co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  – instalacji elektrycznej – co najmniej raz na 5 lat;
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
  – od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno)
  – co najmniej raz na 3 miesiące,
  – od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) – co najmniej raz na 6 miesięcy,
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach- co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

/KW PSP Wrocław, opr. mn/

zdjęcie ilustracyjne fot. KWP Kielce

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Długa
Następny artykułPomarańczowe święto dyni przyciągnęło tłumy! [FOTO]