Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Żarów i Jaworzyna Śląska w spółce SIM Sudety. Powstaną tanie mieszkania

Żarów i Jaworzyna Śląska w spółce SIM Sudety. Powstaną tanie mieszkania

0
Burmistrzowie Żarowa i Jaworzyny Śląskej we wtorek, 20 października, wraz z innymi udziałowcami podpisali w Kłodzku akt notarialny powołujący do życia SIM Sudety Sp. z o.o. Do spółki przystąpiło 17 gmin.

Fot. KZN

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Mieszkania będą budowane na terenach, które do spółki wniesie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), a gmina Żarów, tak jak i pozostałe samorządy, otrzymała dotację z budżetu państwa w wysokości 3 milionów zł, która w całości zostanie przeznaczona na wkład do spółki.

Mieszkania wzniesione w ramach SIM-ów docelowo – w ciągu 20 – 30 lat – będą mogły stać się własnością ich najemców. Cechą tego typu mieszkań ma być niski czynsz, w granicach 11 – 12 zł za 1 m kw., z możliwością dopłat z Funduszu Mieszkaniowego.

– Powołanie do życia spółki SIM Sudety otwiera możliwość wybudowania w Żarowie 200 nowych mieszkań, z których 80% będzie przeznaczone na wynajem i co najważniejsze z nawet o połowę niższymi stawkami czynszu niż na rynku komercyjnym. To olbrzymia szansa na własne mieszkanie dla rodzin, których nie stać na wzięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie – informuje burmistrz Leszek Michalak. I dodaje – W ramach tego przedsięwzięcia w Żarowie zostaną wybudowane mieszkania, w których, w pierwszej kolejności zapewnione zostaną mieszkania dla osób wychowujących przynajmniej jedno dziecko (własne lub przysposobione) oraz dla osób starszych (60+).

/UM Żarów, UM Jaworzyna Śląska, opr. red./

Poprzedni artykułMichał Jaros pokonał Romana Szełemeja w wyborach na dolnośląskiego szefa PO
Następny artykułDzieci biegające po dachu, libacje i problemy po wichurze