Strona główna Wydarzenia Świdnica Wspominają patrona Świdnicy. Przez miasto przeszła procesja

Wspominają patrona Świdnicy. Przez miasto przeszła procesja [FOTO]

0

Spotkania młodzieży ze świdnickich szkół, programy słowno-muzyczne, gala z udziałem przedszkolaków, msza św., procesja różańcowa i koncert składają się na trwające od piątku obchody święta patrona Świdnicy. Miasto pod opiekę papieża Polaka oddali radni miejscy w 2012 roku. Patronatowi sprzeciwiał się Ruch Palikota, który w tej sprawie wystosował do radnych wniosek o uchylenie uchwały.

Prośbę radnych zaakceptował papież Benedykt XVI, który w tej sprawie wydał specjalny dekret. Sprzeciw dolnośląskiego oddziału Ruchu Palikota nie przyniósł efektu, Rada Miejska nie uchyliła uchwały. 8 maja 2012 nuncjusz apostolski Celesto Migliore odczytał dekret papieża Benedykta. 22 października, również decyzją Benedykta XVI, w Kościele katolickim został ustanowiony dniem kultu Jana Pawła II, który właśnie 22 października 1978 roku został wybrany na papieża.

W Świdnicy kanonizowany w 2014 roku papież Polak doczekał się budzącego kontrowersje pomnika i „szklanej dominanty”, który po kilku latach starań stanął na placu jego imienia przed katedrą świdnicką. W sali narad Rady Miejskiej został umieszczony portret Jana Pawła II i pozostaje tam do dzisiaj.

W sobotni wieczór od kościoła pw. św. Józefa pod pomnik przeszła procesja różańcowa. Obchody zakończą się 24 października w kościele przy ul. Kotlarskiej  papieskim oratorium słowno-muzycznym w wykonaniu orkiestry i chóru „Sygnał Miłosierdzia”.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwiętowali jubileusz 45-lecia swojej działalności [FOTO]
Następny artykułSzalony i dramatyczny mecz zakończony happy endem! [FOTO]