Oficjalnie pod opieką bł. Jana Pawła II [ZOBACZ FILM]

  24

  Od 8 maja 2012 roku patronem Świdnicy jest bł. Jan Paweł II. „Błogosławiony Jan Paweł II, papież jest patronem miasta Świdnicy przed Bogiem. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia” – tak brzmią najważniejsze zdania z dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, wydanego 22 lutego tego roku na mocy uprawnień nadanych przez papieża Benedykta XVI. Dzisiaj dekret w świdnickiej katedrze odczytał nuncjusz papieski arcb. Celestino Migliore.

  Uroczystość nadania patronatu, która zbiegła się z dniem patrona diecezji świdnickiej św. Stanisława,  miała wysoką rangę. Najpierw na uroczystej sesji spotkała się Rada Miasta, po niej odprawiono nieszpory w kościele pw. św. Józefa. O 17.30 duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy i kilkuset świdniczan przeszło w procesji do katedry. Specjalne nabożeństwo odprawił nuncjusz apostolski z towarzyszeniem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, kardynała Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, wielu biskupów z diecezji dolnośląskich. W wypełnionym po brzegi kościele obecni byli duchowni ze wszystkich parafii diecezji świdnickich, siostry zakonne, przedstawiciele władz Świdnicy i powiatu świdnickiego, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych miast i gmin, a przede wszystkim setki świdniczan.

  W homilii arcybiskup Migliore jeszcze raz gratulował wyboru bł. Jana Pawła II na patrona miasta. Dla znakomitego gościa przygotowano wiele darów, m.in. wizerunek XVII-wiecznej Świdnicy od biskupa Ignacego Deca, okolicznościowy krzyż od władz Świdnicy, kosz z miodami od mieszkańców Dzierżoniowa, granitowy wazon od przedstawicieli Strzegomia. Po mszy św. w niebo poleciały balony, a „Barkę”, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II zaśpiewał chór Pryma Voce z III LO.

  Dekret o nadaniu patronatu bł. Jana Pawła II został odczytany na zakończenie nabożeństwa, po wspomnieniu życia i dokonań papieża Polaka. Świdnica od dzisiaj ma także własną modlitwę do bł. Jana Pawła II.

  asz