Strona główna 0_Slider Starostwo kupuje nowe auto służbowe za 150 tys. złotych. Obecny samochód „coraz...

Starostwo kupuje nowe auto służbowe za 150 tys. złotych. Obecny samochód „coraz częściej błaga o serwis i naprawy”

10

W trakcie finalizowania umowy jest zamówienie na dostawę nowego auta służbowego dla świdnickiego starostwa powiatowego. Na jego zakup, za zgodą powiatowych radnych, w budżecie zarezerwowano kwotę 150 tys. złotych. Ostateczny koszt dostawy ma zostać przedstawiony po zawarciu umowy.

Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Decyzja w sprawie dokonania zmian w budżecie powiatu i przeznaczenia środków na zakup nowego auta służbowego zapadła podczas sesji Rady Powiatu Świdnickiego, która odbyła się 31 sierpnia 2021 roku. Jak wyliczał starosta świdnicki, na ten cel zarezerwowana zostałaby kwota 150 tys. złotych. O szczegóły dopytywała radna Barbara Burak. – Ile samochodów posiada Starostwo Powiatowe? Mamy tutaj zakup samochodu, czy to jest kolejny dodatkowo samochód, czy też jest uwzględniona sprzedaż starego samochodu? – pytała powiatowa radna.

Mamy dwa pojazdy, które wykorzystuje starostwo powiatowe i pracownicy starostwa: bus i samochód Renault Koleos, który jest samochodem o przebiegu ponad 250 tys. km. To samochód 10-letni, który coraz częściej błaga nas o serwis i naprawy. W związku z tym ponosimy na niego coraz większe wydatki. Przyznam szczerze, że nie ma chyba planów sprzedaży, bo też wielkich pieniędzy za niego nie otrzymamy. Na razie pozostanie w starostwie, bądź też przekażemy go do jednej z jednostek [podległych starostwu – dop. red.] – tłumaczył podczas posiedzenia starosta Piotr Fedorowicz.

Wyjaśnienia zostały przyjęte do wiadomości przez radnych, którzy ostatecznie opowiedzieli się za dokonaniem zmian w budżecie przy 24 głosach „za” i jednym głosie wstrzymującym. Przed głosowaniem jedną sugestię zgłosił jedynie radny Ireneusz Pałac. – Jeżeli uzasadnieniem – według mnie całkiem sensownie brzmiącym – jest to, że koszty napraw są niewspółmierne do wartości tego samochodu, to chyba dotyczy to nie tylko starostwa jako takiego, ale także jednostek podległych. Nie wiem, czy uszczęśliwianie jednostki jakimś truposzem jest rozsądne – wskazywał Pałac.

Wobec zapewnienia w budżecie środków na zakup nowego auta, 1 października ogłoszono zamówienie na dostawę fabrycznie nowego samochodu marki Skoda Octavia w wersji „STYLE” z silnikiem benzynowym 1.5 TSI (150KM) wraz z dodatkowym wyposażeniem. W zamówieniu ustalono też minimalne wymogi, które musi spełniać nowe auto: musi ono być wyprodukowane w 2021 roku, w kolorze „czerń magic metalizowany”, z obręczami kół wykonanymi ze stopów lekkich PERSEUS 7, 5J x 18″ z oponami 225/45/R18. Oprócz wyposażenia standardowego dla wskazanego auta, dodatkowo wybrano Pakiet Selection, aktywny tempomat do 210 km/h, pakiet oświetlenia LED AMBIENTE, czy też bezdotykowo otwieraną elektrycznie sterowaną pokrywę bagażnika.

Nowy samochód służbowy ma zostać dostarczony do 15 grudnia 2021 roku. Jak informuje Piotr Dębek, rzecznik Starostwa Powiatowego w Świdnicy, ostateczny koszt zakupu zostanie przedstawiony po zawarciu umowy z dostawcą – salonem samochodowym z Katowic.

Zgodnie z założeniami uchwały budżetowej na 2021 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej, przewiduje się, że zadłużenie powiatu na koniec 2021 roku wyniesie ponad 44 mln 310 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSynoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem
Następny artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju i województwie