Przełom października i listopada to rokrocznie okres wzmożonego ruchu na polskich drogach. Szczególnie widoczny jest on w okolicach cmentarzy, kościołów i na trasach dojazdowych do miast. W ramach rozpoczętej w piątek akcji „Znicz 2021” policjanci będą prowadzić wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. Akcja potrwa do wtorku, 2 listopada.
– Funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizować czynności mające na celu ograniczenie tych zachowań na drodze, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. W celu zapewnienia użytkownikom dróg bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymania płynności ruchu, mundurowi z całego Dolnego Śląska wzmogą intensywność kontroli na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa – mówi Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji W czasie trwania akcji „Znicz” policjanci będą częściej sprawdzać stan techniczny pojazdów, kontrolować trzeźwość kierowców oraz prędkość, z jaką się poruszają. Funkcjonariusze uważnie będą też oceniać działania pieszych.
– Oczywiście policjanci obejmą również swoim nadzorem te miejsca, gdzie nastąpią zmiany w organizacji ruchu, zwłaszcza w okolicach cmentarzy i tam gdzie ruch dla pojazdów zostanie całkowicie zamknięty. W razie potrzeby mundurowi będą ręcznie kierować ruchem, aby nie dopuścić do zatorów i nadmiernych utrudnień. Należy zaznaczyć, że ogół czynności podejmowanych przez policjantów będzie miał przede wszystkim charakter pomocowy. Funkcjonariusze będą informować, doradzać i objaśniać wszystkie niejasności związane ze zmianami w organizacji ruchu, aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć w miejsce spoczynku swoich bliskich oraz bez utrudnień i w spokoju uczcić ich pamięć – zaznacza Ząbek.
Funkcjonariusze Komendy Głównej Policji przypominają z kolei, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. – Pamiętajmy, by towarzysząca nam w najbliższych dniach nostalgia i zaduma nie uśpiły naszej czujności. Zachowajmy w tym czasie szczególną ostrożność, by nie spotkały nas przykre niespodzianki. Na cmentarzach oraz w środkach komunikacji publicznej wzrasta zagrożenie kradzieżami. Nasze opuszczone domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy – wskazują policjanci. Przypominają przy tym o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa:
- Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o aktywowaniu alarmu.
- Poprośmy zaufanego sąsiada, by podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie. Pozostawmy mu nr telefonu, aby w razie potrzeby mógł nas powiadomić.
- Gdy korzystamy z mediów społecznościowych, informacją o planowanym wyjeździe podzielmy się już po szczęśliwym powrocie. Nie wiemy kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu.
- Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani oszczędności. Dla bezpieczeństwa, rozważmy zdeponowanie ich w banku.
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to nie jest niezbędne, większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Poprzez chwilę naszej nieuwagi mogą one paść łupem złodzieja.
- Płacąc za zakupy na przy cmentarzach straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni w tłumie ewentualną próbę ich kradzieży.
- Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną czujność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku.
- Rozważmy, aby dojeżdżając na cmentarz w dużych miastach zrezygnować w tych dniach z własnego transportu na rzecz specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych. Parkowanie w rejonie cmentarzy będzie w tym okresie znacznie utrudnione.
- Zadbajmy, aby osoby starsze, chore i mniej sprawne przebywały na cmentarzu zawsze w obecności opiekuna. W tłumie łatwo o zasłabnięcie lub utratę orientacji i zabłądzenie. Warto takie osoby wyposażyć w kartkę z numerami telefonów do członków rodziny.
- W przypadku dzieci, uczulmy je, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Zadbajmy, aby dziecko posiadało numer telefonu do rodzica lub, w przypadku młodszych dzieci, zaopatrzmy je w kartkę z takim numerem. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza.
- Zwracajmy uwagę, aby nasi milusińscy ostrożnie obchodzili się ze zniczami. Ogień lub ich wysoka temperatura może skutkować bolesnym poparzeniem albo ranami na skutek rozlania parafiny.
- Na terenie cmentarza pilnujmy własnych rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców.
- Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.
/KPP Świdnica, KGP, opr. mn/