Strona główna 112 Pożar nieopodal wyburzonej parowozowni w Świdnicy

Pożar nieopodal wyburzonej parowozowni w Świdnicy

0

Mimo że już niewiele zostało po dawnej wachlarzowej parowozowni w okolicach ulicy Okrężnej w Świdnicy, strażacy znów odebrali zgłoszenie o pożarze. Tym razem wybuchł w pomieszczeniach piwnicznych budynku magazynowego.

Zgłoszenie przyszło ok. 16.40. – Palą się pomieszczenia w podpiwniczeniu budynku nieopodal rozebranej parowozowni. Na miejscu jest sześć jednostek straży pożarnej – informuje mł. bryg. Łukasz Grzelak z PSP.

Kolejowy obiekt mieszczący 10 stanowisk dla parowozów i wagonów powstał w latach 20. XX wieku razem ze stacją Świdnica Dolne Miasto, późniejszą Świdnicą Przedmieście. – Jego powstanie wiąże się z otwarciem w 1898 roku linii kolejowej z Wrocławia przez Sobótkę, Świdnicę Przedmieście do Jedliny-Zdroju. Z uwagi na wartości architektoniczne i historyczne obiekt został ujęty w gminnej ewidencji zabytków. Po zamknięciu linii kolejowej pełniła funkcję magazynu oraz warsztatu naprawczego dla wagonów. Od kilku lat budynek ten był dzierżawiony i prowadzona była w nim działalność gospodarcza – wyjaśniała Anna Nowakowska-Ciuchera z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, przywołując historię obiektu.

26 października 2017 roku parowozownia stanęła w ogniu. W trwającej 6 godzin akcji gaśniczej brało udział 10 jednostek straży pożarnej z powiatu świdnickiego. W wyniku pożaru kolejowy obiekt został niemal całkowicie zniszczony, a Polskie Koleje Państwowe zadecydowały, że pozostałości spalonej parowozowni zostaną zburzone. Parowozownia została wyburzona w grudniu 2020 roku. Pozostało kilka budynków magazynowych.

/red./
Fot. OSP w Świdnicy

Poprzedni artykułŚwidnica z drona – ul. Nadbrzeżna [FOTO]
Następny artykułZ Wołowem bez większych problemów [FOTO, VIDEO]