Strona główna 0_Slider Od dzisiaj dzwoniąc pod 998 nie skontaktujesz się już ze strażakami. Obsługę...

Od dzisiaj dzwoniąc pod 998 nie skontaktujesz się już ze strażakami. Obsługę zgłoszeń przejęło centrum powiadamiania ratunkowego

2

Rozpoczął się proces przełączania numeru alarmowego 998 do wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego. Od 1 października połączenia wykonywane na ten numer z terenu powiatu świdnickiego nie są już odbierane przez przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, a przez operatorów numeru 112 we Wrocławiu.

W województwie dolnośląskim przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) we Wrocławiu rozpoczęło się 28 września. Jak przypominają strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu, numer alarmowy 998 w dalszym ciągu będzie aktywny, zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia. Początkowo zmiana została wprowadzona na terenie Wrocławia, jednak stopniowo obejmować będzie całe województwo. Każdego dnia przełączane będą kolejne powiaty.

Od 1 października 2021 roku numer alarmowy 998, który dotychczas był odbieramy na terenie powiatu świdnickiego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, zostanie przekierowany do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu. Połączenia wykonane na numer alarmowy 998 będą przekierowane do operatorów numeru 112 – informuje asp. Paweł Szydłowski ze świdnickiej straży.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Numer 112 to numer alarmowy do wykorzystania wtedy, gdy nie umiemy zidentyfikować zagrożenia w wymiarze trzech aktualnych numerów ratunkowych, zaczynających się od „9” lub kiedy wymagana jest interwencja wszystkich służb równocześnie. Korzystanie z numeru 112 jest bezpłatne i umożliwia połączenie z dyspozytorami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o każdej porze dnia i nocy podobnie jak z tradycyjnych telefonów alarmowych takich jak 998, 997 oraz 999. Wprowadzenie alarmowego telefonu 112, pod którym można otrzymać pomoc w różnych sytuacjach (pożar, wypadek, kradzież, napad itp.) nie spowoduje natychmiastowej likwidacji dotychczasowych numerów służb alarmowych.

/KP PSP Świdnica, KW PSP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułMaciuś i Michaś wciąż czekają na kochający dom
Następny artykuł12 nowych zakażeń w powiecie świdnickim. Raport epidemiologiczny