Pacjenci Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy mogą już korzystać z wysokiej klasy aparatu, dzięki któremu leczenie chorób naczyń krwionośnych ma być nie tylko łatwiejsze, ale również bardziej skuteczne. Inwestycja o wartości 3 mln zł w całości sfinansowana została ze środków własnych szpitala.

– Nowy angiograf pozwala na uzyskanie doskonałej jakości obrazu przy zastosowaniu niskiej dawki promieniowania. Takie rozwiązanie umożliwia wykonywanie dokładniejszych badań przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa pacjenta i personelu medycznego – wyjaśnia Łukasz Czajkowski z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.
Jak wskazuje, zakupiony aparat jest nieoceniony w diagnostyce i leczeniu pacjentów z objawami ostrego zespołu wieńcowego, takimi jak zatory czy zawały mięśnia sercowego, przyjmowanych do szpitala w trybie ostrodyżurowym, w systemie 24-godzinnym. Sprzęt pozwala również na przeprowadzanie najbardziej skomplikowanych zabiegów bez otwierania klatki piersiowej i chirurgicznego rozcinania tkanek, m.in. zabiegów implantacji stymulatorów, kardiowerterów i defibrylatorów. Aparat znacząco ułatwia również diagnostykę i leczenie miażdżycy naczyń obwodowych, umożliwiając udrażnianie tętnic kończyn dolnych.
– Nowy angiograf zastąpił wyeksploatowany już aparat, działający w Pracowni Angiografii od 2008 roku, który charakteryzował się wysoką awaryjnością. Z uwagi na specyfikę urządzenia, używanego niezwykle często w przypadkach pilnych, zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów, niezawodność urządzenia jest kluczowa w kontekście udzielanych świadczeń. Zakupiony sprzęt dzięki zastosowaniu najnowszych technologii pozwoli na wykonywanie szerokiej gamy badań w zakresie chorób układu sercowo- naczyniowego – tłumaczy Czajkowski.
/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/
![„Ciągnie się to już od roku, a końca budowy nie widać”. Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy objazd i wskazują na rosnące opóźnienie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Krzyzowa-most-w-przebudowie-mix-238x178.jpg)
![Po śmierci dwóch pieszych domagają się sygnalizacji. Protest na przejściu dla pieszych [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Protest_DK5_w_Strzegomiu-1-238x178.jpg)
![Popularyzatorzy kultury i historii, animatorzy i działacze społeczni, zasłużeni dla miasta. Uhonorowani odebrali wyróżnienia [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/wreczenie-9-tytulow-Zasluzony-dla-Miasta-Swidnicy-2025.12.12-mix-238x178.jpg)
![Strażacy interweniowali po alarmie z czujki tlenku węgla [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/Tlenek_wegla_w_Strzegomiu-6-100x75.jpg)


![Świdniccy kryminalni zabezpieczyli prawie 9 kg niedozwolonych substancji [VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/policja-Swidnica-100x75.jpg)
![Uszkodzone przyłącze gazowe w Świebodzicach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/3-100x75.jpeg)

![Świąteczny koncert zespołu i chóru Armii USA wkrótce w Świdnicy. Wygraj zaproszenie [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2023/04/Orkiestra-Sil-Powietrznych-Stanow-Zjednoczonych-w-Europie-21-04-2023-Swidnica-5-100x75.jpg)
![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)