Strona główna 0_Slider Niebezpieczne skrzyżowanie do przebudowy, „edukacyjne” fotoradary staną na łączniku. Powiatowi drogowcy szykują...

Niebezpieczne skrzyżowanie do przebudowy, „edukacyjne” fotoradary staną na łączniku. Powiatowi drogowcy szykują zmiany

0

Poprawą bezpieczeństwa na drogach powiatu motywowane są działania, na podjęcie których zdecydowali się drogowcy ze Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego. W przyszłym roku przebudowane ma zostać skrzyżowanie w Jagodniku, na którym często dochodzi do kolizji i wypadków. Planowane są również zmiany w rejonie ronda Orderu Uśmiechu w Żarowie.

Wypadek drogowy na skrzyżowaniu w Jagodniku (kwiecień 2019)

Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego ogłosiła niedawno przetarg na budowę i przebudowę przejść dla pieszych w czterech miejscowościach – w Jagodniku, Żarowie, Witoszowie Dolnym oraz Dzierzkowie. W dwóch przypadkach prace nie ograniczą się wyłącznie do wymalowania nowych pasów, dobudowy chodników, czy też montażu dodatkowego oświetlenia, i dodatkowo obejmować będą wprowadzenie rozwiązań mających wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Poważniejszej przebudowy, mającej na celu uspokojenie ruchu, doczeka się skrzyżowanie dróg powiatowych w Jagodniku. – Zdecydowała o tym liczba zdarzeń, do których dochodziło na tym skrzyżowaniu, zbyt duże prędkości rozwijane w tym miejscu, a także występująca tam ograniczona widoczność. Powierzchnia skrzyżowania zostanie wyniesiona, co w konsekwencji spowoduje, że przejeżdżające pojazdy będą pokonywały je dużo wolniej. Dodatkowo chcemy, żeby nawierzchnia skrzyżowania była wykonana w kolorze czerwonym, tym samym wyróżniając się wizualnie. Chcemy, aby kierowcy bardziej uważali w rejonie tego skrzyżowania – tłumaczy Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

Zmiany zostaną też wprowadzone na rondzie Orderu Uśmiechu w Żarowie, znajdującym się na trasie tzw. łącznika autostradowego. – Obecnie na rondo można wjeżdżać z dwóch pasów ruchu na dwóch wlotach. Brak zachowania ostrożności przez kierujących powodował, że dochodziło tam do licznych kolizji. Chcemy wyeliminować sytuacje, gdy na skrzyżowanie wjeżdżają równocześnie dwa pojazdy i sprawić, żeby z każdego wlotu można było wjeżdżać na rondo tylko z jednego pasa ruchu – wyjaśnia Olesiński.

Fotoradar edukacyjny w miejscowości Graniczna (fot. SDPŚ)

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie ronda, w planach jest też ustawienie dwóch „edukacyjnych” fotoradarów, które będą informować kierujących o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Jak zaznacza dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego, takie mierniki prędkości nie będą skutkować konsekwencjami z tytułu przekroczenia lub niedostosowania się do obowiązującego ograniczenia prędkości. – Jest to kolejny element uspokajania ruchu. Chcemy w ten sposób spowodować, żeby uwaga kierujących była większa. Wykrycie przekroczenia prędkości nie będzie rodziło żadnych konsekwencji dla kierujących, jednak będzie na nich oddziaływać i wpływać na to, że szybciej zdejmą nogę z gazu – wskazuje dyrektor.

Rozstrzygnięcie przetargu ogłoszonego przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego ma nastąpić jeszcze w tym roku. Przewiduje się, że roboty zostaną wykonane w terminie 6-7 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcami poszczególnych zadań. – Jeżeli uda nam się wyłonić wykonawcę to na pewno przewidywany przez nas zakres prac, obejmujący również montaż fotoradarów edukacyjnych, zostanie zrealizowany w przyszłym roku – mówi Olesiński. Szacunkowa wartość wszystkich prac wynosi ponad 1 mln 24 tys. złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułGrafika z wizerunkiem Czerwonego Barona na pozostałościach po mauzoleum
Następny artykułCo to jest managed services i kiedy się przydaje?