Strona główna 0_Slider Klimatyczna, Tęczowa i Zorzy Polarnej. Takie będą nazwy nowych ulic w Świdnicy?

Klimatyczna, Tęczowa i Zorzy Polarnej. Takie będą nazwy nowych ulic w Świdnicy?

0

W związku z trwającą budową osiedla mieszkaniowego w północno-zachodniej części miasta, świdnicki magistrat przygotował propozycje nazw dla nowych ulic, które będą służyły do obsługi komunikacyjnej przyszłego Osiedla Pogodnego. Decyzję w sprawie nadania nazw miejscy radni podejmą podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Osiedle Pogodne, widoczne przyszłe ulice Klimatyczna, Atmosferyczna i Promienna

W północno-zachodniej części miasta, w rejonie ulic: Pogodnej, gen. Władysława Sikorskiego i Podmiejskiej w Świdnicy trwa realizacja inwestycji, w wyniku której powstanie nowe osiedle mieszkaniowe. Dla nowo powstającego osiedla przyjmuje się nazwę „Osiedle Pogodne” – informuje Małgorzata Synowiec, dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Świdnicy, w uzasadnieniu do projektu uchwały skierowanej do Rady Miejskiej.

Na podjęcie działań związanych z nazwaniem ulic na nowym osiedlu zdecydowano się po tym, jak jeden z inwestorów wystąpił z wnioskiem o nadanie nazwy dla drogi, przy której finalizuje swoją inwestycję mieszkaniową. – W obszarze nowo powstałej i projektowanej zabudowy mieszkaniowej wydzielono sześć ulic, niezbędnych do obsługi komunikacyjnej osiedla. Proponuje się nazwać nowe ulice w nawiązaniu do istniejących ulic znajdujących się w pobliżu osiedla, kojarzących się z pogodą: ul. Pogodna i ul. Deszczowa – tłumaczy Synowiec.

Osiedle Pogodne (mat. UM Świdnica)

Jakie nazwy miałyby otrzymać ulice na Osiedlu Pogodnym? Propozycje świdnickiego magistratu są następujące:

  • ul. Klimatyczna – biegnąca od ul. gen. Władysława Sikorskiego,
  • ul. Atmosferyczna – biegnąca od ulicy Tęczowej przez ul. Promienną
  • ul. Tęczowa – biegnąca od ul. Gwiaździstej przez ul. Klimatyczną i ul. Zorzy Polarnej,
  • ul. Zorzy Polarnej – biegnąca od ul. Tęczowej,
  • ul. Promienna – biegnąca od ul. Pogodnej do Klimatycznej,
  • ul. Gwiaździsta – biegnąca od ulicy Pogodnej do ul. Tęczowej.

Uchwałą w sprawie nazwania nowych ulic radni zajmą się w najbliższy piątek, 29 października.

Podczas obrad samorządowcy podejmą również decyzję w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej znajdującej się w sąsiedztwie Kościoła Pokoju. – Fundacja IDEA z siedzibą w Świdnicy wystąpiła z wnioskiem o nadanie nazwy „Zaułek Garncarzy” dla drogi łączącej ulicę Kościelną z bramą prowadzącą na cmentarz przy Kościele Pokoju. „Zaułek Garncarzy” funkcjonował w topografii miasta od ok. II połowy XVIII wieku do 1945 roku. Zaułek prowadził od obecnego budynku przy ulicy Kościelnej nr 13 do muru okalającego plac Pokoju, pomiędzy dzwonnicą a szkołą ewangelicką, gdzie znajduje się zachowana do dzisiaj brama garncarzy – wyjaśnia dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami.

Nazwa uliczki pochodzi od znajdujących się tam stoisk garncarzy, którzy sprzedawali gliniane donice z kwiatami i lampy wypełnione łojem, dla wiernych który odwiedzali groby swoich bliskich. W okolicy mieszkali głównie garncarze, wśród nich najbardziej zasłużony Peter Pauliander – fundator barokowego ołtarza głównego w Kościele Pokoju. Nadanie nazwy „Zaułek Garncarzy” w tej części miasta pozwoli na nawiązanie do dziejów miasta i uzupełnienie historycznej topografii Świdnicy – podkreśla Synowiec.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZnakomity start, komplet wygranych na inaugurację
Następny artykułPotrącenie rowerzysty na rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy